Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

14.01.2011
piątek

Jeszcze o Assassin’s Creed

14 stycznia 2011, piątek,

Seria Assassin’s Creed nie jest, czemu już kilkukrotnie autorzy Technopolis dali wyraz, naszym ulubionym przykładem gry historycznej. Nie wdając się (na razie) w dyskusję na temat „czym są gry historyczne i jaki powinny spełnić warunki, by zostać za takie uznane”, chciałem czytelnikom Technopolis zaprezentować tekst, w którym przedstawiam, w miarę moich skromnych możliwości, przebieg wydarzeń będących fabularno-historyczną podstawą drugiej części gry.


Portret Wawrzyńca Wspaniałego. Malował Giorgio Vasari

Ocenę, czy spisek Pazzich opisany przez Niccolo Machiavellego w „Historiach florenckich” był mniej, czy bardziej ciekawy od wersji przedstawionej w grze, pozostawiam Czytelnikowi.

JMD

Assasin’s Creed: Historia ciekawsza niż gra 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Już przy pierwszym akapicie (o kulturze wysokiej i popularnej) zazgrzytałem zębami. Chyba nigdy w tym temacie nie będziemy mieć identycznego zdania.

  Pozostaje nam się pięknie różnić 🙂

  Ale sama historia, owszem, bardzo ciekawa.

 2. Ale jaka by to była nuda, gdybyśmy mieli takie samo zdanie 🙂 Poza wszystkim, częstotliwość naszego sporu w tej akurat kwestii jest naprawdę wynikiem zbiegu okoliczności.
  Pozdrawiam
  JMD

 3. W tym roku prawdopodobnie pojawi się kolejna odsłona serii. Plotki mówią, że akcja może się przenieść do bolszewickiej Rosji. Ciekawe jak Ubisoft zinterpretuje ówczesne wydarzenia. Już samo umiejscowienie Moskwy w ACIII na mapie budzi grozę: http://polygamia.pl/Polygamia/1,94534,8693806,Krotka_pilka__co_z_ta_Moskwa_.html?bo=1

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Aj tam , aj tam – zabawniejsze są granice szesnastowiecznej Polski 😉
  Z drugiej strony taki Hearts of Iron, w którym występują autentyczni polscy generałowie z dwudziestolecia międzywojennego – czyli można zrobić kwerendę, choć ktos mógłby się tłumaczyć, że to tylko gra…
  Pozdrawiam
  JMD

 6. Czy bardziej ciekawy? I tak, i nie. Na pewno zawsze ciekawe i ważne jest poznać prawdziwą historię. Ale gdy ją czytałem miałem przed oczami wizję tamtego okresu właśnie z gry, bo inaczej tekst byłby bardziej suchy i nudny. Gra jest piękna plastycznie, całkiem zręcznie ożywia i odbrązawia postacie Da Vinci, Cateriny Sforzy czy Machiavellego. Pewnie, że w AC II jest masa bzdur nie tylko historycznych, wystarczy spojrzeć na realizm poruszania się bohatera czy wynalazków Leonarda, ale jest też pewien szacunek dla historii, choćby w niespotykanym w grach fakcie zamieszczenia krótkich opisów historycznych miejsc i postaci.
  Ostatnio leciałem z lotniska w Forli. I to właśnie fakt zagrania wcześniej w AC II kazał mi poszukać śladów Sforzów na starym mieście, poczytać o roli miasta w historii XV-wiecznej Italii. A po powrocie znalazłem chwilę, żeby w grze odnaleźć miejsca gdzie dzień wcześniej przechadzałem się po rynku ? były! Co więcej – po roku od zagrania w grę nie umiem nawet znaleźć rażących kontrastów między Pana tekstem opisującym realia, a grą – w głowie zostały nie szczegółowe ?fakty? z gry, a ogólny obraz epoki, krajobraz miast, stroje, kilka nazwisk i ich usposobienie. Tekst Pana mi to uzupełnia i tłumaczy, a nie zaprzecza. Kicham na spisek templariuszy, tak samo jak na Opus Dei u Dana Browna, przecież było od początku oczywiste, że to elementy zmyślone pod publiczkę. Ważniejsze jest, że gra zachęca do poznania historii i prawdziwych miejsc we Włoszech, jak żadna inna. A ponieważ jestem raczej wzrokowcem – dla mnie skuteczniej niż tekst. Przypominam, że twórców ostatniego MOH chwalił Pan za oparcie akcji na kanwie realnych wydarzeń, twierdząc równocześnie, że mylą rok i że to nie Amerykanie, a Brytyjczycy zdobyli lotnisko.

  Uważam, że na obecnym etapie rozwoju gier historycy, mimo że ich krytyka jest potrzebna, i tak powinni być wdzięczni za to co gry (szczególnie staregiczne – EU, Total War itd.) robią dla popularyzacji ich działki. Od paru lat zbieram się, aby napisać tekst o naukach ścisłych i przyrodniczych w grach i po prostu nie mogę, ręce mi opadają. Nie potrafię znaleźć choćby jednego pozytywnego przykładu taktowania ich poważnie ? ew. tylko serious games. Daleko nie szukając: Genetyka w AC II jest potraktowana mniej więcej tak jakby twórcy twierdzili, że Florencja leży w Australii, a Machiavelli była kobietą.

 7. I jeszcze jedno – AC uważam za twórcami nie za żadne gry historyczne, a gry akcji luźno oparte na historii. To właśnie to „luźne oparcie” budzi jakiekolwiek moje zainteresowanie i bardziej zachęca do kostruktywnej krytyki, niż puszczanie przez innych twórców całej pary w gwizdek, w postaci np. tłuczenia zombich czy wywijania mieczem świetlnym.

css.php