Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

15.12.2011
czwartek

Gry pod choinkę – 2011

15 grudnia 2011, czwartek,

Jak co roku, pomagamy wybrać najciekawsze growe prezenty pod choinkę. Zgodnie z tradycją Technopolis, wybór jest subiektywny, a często nieoczywisty. Przegląd najwyżej ocenianych produkcji można znaleźć w każdym innym serwisie, my skoncentrujemy się na dużych i małych tytułach, w które po prostu warto zagrać. Podane ceny odnoszą się do okazyjnych ofert, ale niewykluczone, że doświadczeni internetowi szperacze znajdą jeszcze korzystniejsze.

Najpierw coś dla najmłodszych:

„Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continues” (PC, PS3, X360) – zachęcaliśmy już do nabycia tej gry, ale kto jeszcze jej sobie nie sprawił, powinien to zrobić, korzystając z okazji, że jej cena robi się coraz bardziej przystępna. To mnóstwo zabawy dla miłośników przygód najsłynniejszego archeologa świata. Filmowe sceny sympatycznie odtworzone z klocków Lego śmieszą, a jednocześnie budzą sentyment. Gra przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym graczom. PEGI 7+. Cena w wersji PC 55 zł, w wersji na konsole około 85 zł.

„Kinect Sports” (część 1 i 2) (X360) – różne konkurencje sportowe obsługiwane za pomocą Kinecta. Świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale i całej rodziny. Gry osobiście certyfikowane przez moją trzyletnią recenzentkę, co nie oznacza, że nie będą bawić się przy nich i starsi. Doskonała propozycja do rodzinnego grania. PEGI 3+. Tytuły kosztują po około 150 zł każdy.

„Rayman: Origins” (PS3, X360) – uroczy powrót do korzeni platformówek 2D, czyli ciągłe przemieszczanie się w prawo. Prosta, zabawna, kolorowa gra, w którą można grać na spółkę na przykład z rodzicem. PEGI 7+. Cena w okolicach 160 zł.

„Sesame Street: Once Upon a Monster” (X360) – przesłodka zabawa z Elmo i Ciasteczkowym Potworem dla małych fanów Ulicy Sezamkowej i nie tylko. Dzieci skaczą, machają, odtwarzają role, wybierają kostiumy, przy okazji ucząc się o wartości przyjaźni, samoakceptacji i radości płynącej z pomagania innym. Gra ukazała się co prawda wyłącznie w języku angielskim, ale to tylko okazja, by zachęcić rodziców do zabawy. Pod troskliwą opieką ukochanego tłumacza i przewodnika nawet trzylatek nie będzie miał problemów z opanowaniem gry. Wymaga Kinecta, ale to świetny dodatek do Xboksa pozwalający pohasać przed telewizorem, a jednocześnie zapewnić zabawę milusińskim, którzy jeszcze nie potrafią okiełznać najeżonego przyciskami i gałkami pada. PEGI 3+.Grę można kupić już za nieco więcej niż 135 złotych.

Dla nastolatków i dorosłych młodych duchem:

„Batman: Arkham City” (PC, PS3, X360) – niezależnie od tego, czy lubimy komiksy, czy nie, ta gra to pokaz prawdziwego deweloperskiego rzemiosła. Otwarty świat, pomysłowe zadania i przemyślana rozgrywka sprawiają, że każdy chętnie wejdzie w buty Człowieka Nietoperza oraz… niespodzianka… Kobiety Kota. PEGI 16+, Cena wersji PC 110 zł, wersji na konsole powyżej 170 zł.

„Beyond Good & Evil HD” (PS3, X360) – zremasterowana wersja gry akcji, która podzieliła los wielu produkcji nie znajdujących zbyt wielu odbiorców pomimo świetnego wykonania i nietuzinkowych pomysłów. A szkoda, bo łącząca elementy bajki i s-f przewrotna opowieść o walczącej z totalitarnym ustrojem Jade potrafi naprawdę urzec. Nie wspominając już o zróżnicowanej rozgrywce i ujmującej ścieżce dźwiękowej. PEGI 12+. Cena na PS Store 36 zł, na XBLA 400 MP. Posiadacze komputerów mogą pobrać wersję oryginalną z 2004 roku ze Steama za 4,99 euro.

„Forza Motorsport 4” (X360) – to nie tyle gra wyścigowa, co produkcja dla miłośników samochodów, którzy mogą spędzać godziny na podziwianiu wykończenia setek pojazdów, zachwycać się dźwiękiem odpalanego silnika i cieszyć z chwil spędzonych na przeniesionych z rzeczywistości torach. W zależności od ustawień, może to być realistyczny symulator lub relaksujące przejażdżki, podczas których konsola bierze na siebie gros pracy kierowcy. PEGI 3+. Grę można znaleźć za około 160 zł.

„Monkey Island: Special Edition Collection” (PC, PS3, X360) – dwie nieśmiertelne przygodówki w odnowionej oprawie. Doskonały humor, wymagające zagadki, perfekcyjne dialogi, a do tego możliwość przełączania się między oryginałem a wersją zremasterowaną przy użyciu wyłącznie jednego przycisku, czyli prawdziwa gratka dla tych, którzy z rozrzewnieniem wspominają przygody Guybrusha, jak i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, za co można pokochać gry przygodowe. Kolekcja zawiera dwie pierwsze części serii wzbogacone o grafiki koncepcyjne i inne materiały dodatkowe. PEGI 12+. Cena na Steamie (jako Monkey Island: Special Edition Bundle) 14,99 euro, pudełkowe wersje na X360 i PS3 można nabyć za powyżej 100 zł.

„Uncharted 3: Oszustwo Drake’a” (PS3) – kolejna odsłona słynnej produkcji rozmywającej granice między światem filmu i gier. Fabuła nie jest może najwyższych lotów, ale sposób jej przedstawienia przypomina pędzący rollercoaster. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie; spokojne sceny w mgnieniu oka przechodzą w szaleńcze gonitwy po dachach i na odwrót. Miła odskocznia od bardziej wymagających tytułów. PEGI 16+. Grę można nabyć za nieco ponad 180 zł.

Dla dorosłych:

„Brutal Legend” (PS3, X360) – nie ma lepszego prezentu dla miłośników metalu niż dzieło Tima Schafera, pełne humoru i mniej lub bardziej bezpośrednich odniesień do klasyki gatunku, wzbogacone przy tym bogatą ścieżką dźwiękową złożoną z licencjonowanych utworów samych w sobie stanowiących podróż po historii metalu. PEGI 18+. Gra nie należy do najnowszych i powoli znika ze sklepowych półek, więc może to być ostatni gwizdek, by ją nabyć. Warto, bo kosztuje obecnie około 80 zł.

„Deux Ex: Human Revolution” (PC, PS3, X360) – klimatyczny shooter z elementami RPG przenosi nas w niedaleką cyberpunkową przyszłość. Wyposażony wbrew swojej woli w cyberwszczepy bohater znajduje się w środku konfliktu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ulepszania ciała za pomocą nowoczesnych technologii. Możliwość wykonywania zadań na różne sposoby pozwala ukończyć grę co najmniej dwukrotnie, za każdym razem przyjmując inne podejście, począwszy od typowo skradankowego, a na otwartej walce w stylu Terminatora skończywszy. PEGI 18+. Wersję konsolową kupimy za ponad 140 zł, edycję PC wraz z dodatkiem „Brakujące ogniwo” za 120 zł.

„Red Dead Redemption: The Game of The Year Edition” (PS3, X360) – połączenie doskonałego westernu z otwartym światem i samodzielnego dodatku do niego, który wprowadza na dzikie prerie tłumy wściekłych zombie. Chociaż Rockstar kojarzy się się głównie z serią GTA, to właśnie RDR jest jak dotąd najlepszym osiągnięciem tej firmy. PEGI 18+. Wydanie za około 140 zł zapewni kilkadziesiąt godzin przedniej zabawy na PS3 i X360.

„The Elder Scrolls V: Skyrim” (PC, PS3, X360) – RPG zachwycające ogromnym światem, bogactwem możliwości działania oraz licznymi książkami zawierającym jego historie, opowieści, a nawet sztuki sceniczne. Skyrim to fantastyczna kraina, do której można się przenieść na setkę godzin i dłużej. PEGI 18+. Grę w wersji na PC można nabyć za około 120 zł, edycja na konsole kosztuje około 180 zł.

Małe perełki

O poniższych grach nie mówiło się tyle w growych mediach, co o premierze Modern Warfare 3, a powinno, bo to naprawdę oryginalne i ciekawe produkcje. Dla znudzonych powtarzalnością mainstreamu parę interesujących propozycji.

„Bastion” (PC, X360) – urzekająca bajkową oprawą gra, która dosłownie śledzi nasze ruchy. Wszechwiedzący narrator na bieżąco komentuje nasze postępy, zwracając uwagę nawet na najdrobniejsze detale. Momentami czujemy się, jakbyśmy występowali w snutej przy ognisku opowieści. PEGI 12+, Cena na Steamie 13,99 euro, na XBLA 1200 MP. Gra dostępna wyłącznie w dystrybucji cyfrowej.

„From Dust” (PC, PS3, X360) – produkcja twórcy legendarnego Another Worlda, Erica Chahi. Przypomina nieco stareńkiego Populousa, ale koncentruje się na siłach natury. Wykorzystując realistyczną fizykę, kontrolujemy lawę, wodę i ogień, by zapewnić przyzwoity byt pozostającym pod naszą pieczą plemion. Z pozoru prosta gra szybko się komplikuje, potrafiąc dać niezły wycisk szarym komórkom. PEGI 12+. Cena gry na Steamie to 14,99 euro, na XBLA 800 MP, a na PlayStation Store 55 zł.

„Stacking” (PS3, X360) – doskonała produkcja ze studia Tima Schafera. Żadna inna gra nie zabierze nas do świata zamieszanego przez… matrioszki. Popularne rosyjskie laleczki posiadają różne zdolności, które przejmujemy po prostu do nich wskakując. Większość zadań można wykonać na kilka sposobów. Czeka nas główkowanie, a przede wszystkim beczka śmiechu, a wszystko to w unikalnej oprawie graficznej. PEGI 7+. Cena wersji na PS3 45 zł, wersji na X360 1200 MP. Gra dostępna wyłącznie w dystrybucji cyfrowej.

Artur Falkowski

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Uncharted ma numerek „3” 🙂

    Brakło mi Portalu 2, serio. A pod RDR, Deus Ex i Brutal Legend podpisuję się obiema rękami. Stacking też bym polecił, ale ponieważ jest dostępny tylko w dystrybucji cyfrowej, to ciężko pod choinkę schować 🙂

  2. JG@
    Słusznie. Ja z kolei nie dopisałbym pecetowej edycji LA Noire… A ToR uznałbym za złośliwy prezent, no bo kto będzie miał czas w niego grać?
    JMD

css.php