Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

10.02.2009
wtorek

Najbardziej oczekiwane gry 2009

10 lutego 2009, wtorek,

(Uzupełnienie rankingu najbardziej oczekiwanych gier 2009)

Czas już najwyższy na tradycyjny, subiektywny przegląd najbardziej oczekiwanych gier 2009 r. Prognozy zawarte w poprzednim zestawieniu sprawdziły się połowicznie – na dziesięć zaprezentowanych w nim gier do sprzedaży trafiło zaledwie pięć. Na szczęście trójka z pośród wielkich nieobecnych – „Halo Wars”, „StarCraft II” i „Mafia II” ukaże się w tym roku.

Tym razem przedstawiamy nieco większą pulę tytułów, pogrupowanych wedle zupełnie innego klucza, który nazwać można „realistycznym”. Z zapowiedzi producentów wynika, że w 2009 r. graczy czeka znacznie więcej emocji – oby związanych z nowymi pomysłami projektantów i grafików, narracją i realizmem, a nie systemem DRM i niemożliwymi do spełnienia wymaganiami sprzętowymi. 
 

Gry, które wyjdą (niemal) na pewno, czyli mają ustalone niedalekie daty premiery:

1. „Empire: Total War” – oczekiwana już w zeszłym roku kolejna odsłona serii, będącej jedynym jak dotąd udanym połączeniem strategii i RTS-a. Tym razem areną wojny totalnej stanie się świat XVIII w. – czas tworzenia się wielkich imperiów kolonialnych. Największa zapowiadana nowość to możliwość toczenia morskich bitew (i miejmy nadzieję, że dowodzenie okrętami będzie nieco bardziej złożone, niż szturmy na ufortyfikowane miasta w poprzednich częściach). CD Projekt obiecuje polską premierę na 4 marca.

2. „F.E.A.R. 2 (Project Origin)” – kontynuacja świetnego horroru z 2005 r., którego głównym szwarccharakterem jest… mała dziewczynka. Przerażające. Polska premiera 13 lutego, wydawca: CD Projekt.

3. „Halo Wars” – pierwszy RTS w świecie Halo, również obiecany przez Microsoft już w zeszłym roku. Nadal jako „exlusive” na Xbox 360. Premiera światowa 3 marca, wydawca: Microsoft.

4. „The Sims 3” – kolejna odsłona symulatora ludzkiego życia, tym razem bardziej skupiona na jego psychologicznych aspektach i relacjach z innymi postaciami. Poprzedniczka (obiekt uwielbienia fanów i badań ludologów) od premiery w 2004 r. niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepiej sprzedawanych gier. Premiera na świecie i w Polsce 5 czerwca, wydawca: Electronic Arts.
 

5. „Tom Clancy’s H.A.W.X.” – symulator lotniczy, w którym gracz będzie mógł zasiąść za sterami kilkudziesięciu współczesnych samolotów bojowych. Z imponującej listy maszyn najbardziej podoba mi się A-10A Thunderbolt II, z powodu niezwykłej urody nazywany przez pilotów latającą świnią. Dodać trzeba, że to taki symulator, który zostanie wydany również na Xboxa 360 i PS3, więc nadmiernym realizmem zapewne nie będziemy się martwić. Światowa premiera 3 marca. Dystrybutor: Ubisoft.

6. „Tom Clancy’s EndWar” – ten RTS Ubisoftu wejdzie zapewne do historii gatunku z powodu nowatorskiego interfejsu – gra rozpoznaje komendy głosowe, dzięki czemu osiągamy zupełnie nowy poziom interakcji. Ukaże się na Xboxa 360, PS3 (ponoć w marcu – tzn. w Polsce, bo jak słusznie zwrócono mi uwagę, światowa premiera odbyła się w listopadzie 2008) i, trochę później, na PC. Ten tytuł może zmienić więcej, niż nam się w tej chwili wydaje.

7. „Warhammer 40,000: Dawn of War II” – powrót legendarnego RTS-a. Nowa odsłona została stworzona z pomocą Essence Engine 2.0., zmodyfikowanej wersji silnika „Company of Heroes”, więc wygląda świetnie. Kampania dla jednego gracza ma być nieliniowa, a w multi dostaniemy możliwość kooperacji. Premiera 20 lutego, polski wydawca: CD Projekt.
 

Wyjdą prawdopodobnie, tylko nie wiadomo kiedy:

1.”Alpha Protocol” – cRPG ze studia Obsidian, znanego fanom gatunku z takich tytułów jak „Neverwinter Nights 2” i „KOTOR II”. Na szczęście tym razem nie smoki czy Sithowie, ale obcy agenci będą naszymi przeciwnikami, bo „Alpha Protocol” to cRPG szpiegowski. Co za powiew świeżości. Na platformy PC, Xbox 360, PS3. Przewidywana premiera: 2 kwartał 2009 r.

2.„Dragon Age: Origin” – cRPG ze studia BioWare, nazywany duchowym spadkobiercą „Wrót Baldura”, czyli potwory, elfy, czarownicy… Podobno w drugiej połowie 2009 r. Wydawcą będzie Electronic Arts.
 

3.„Hearts of Iron III” – trzecia odsłona najbardziej zaawansowanej historycznej strategii, której rozgrywka toczy się w czasach drugiej wojny światowej (oraz trochę przed i trochę po). Ukaże się w 3 kwartale 2009 r.

4.„Mafia 2” – kolejny dezerter z listy „premiery 2008”, kontynuacja wielkiej poprzedniczki i dowód, że Czesi robią naprawdę świetne gry.

5.„Red Faction: Guerrilla” – trzecia już odsłona zaangażowanego marsjańskiego FPS-a, będąca prequelem dwóch poprzednich części – akcja ma rozgrywać się 50 lat przed wydarzeniami opowiedzianymi w jedynce. Ukaże się na Xboxa 360, PS3 i PC, ponoć w drugim kwartale tego roku.
 

6.„Storm of War: Battle of Britain” – wreszcie coś dla miłośników gier lotniczych. Tytuł zdradza, gdzie będziemy walczyć, a ponieważ Maddox Games (producent serii „IL 2”) znany jest z rzetelności, zarówno tej historycznej, jak i aerodynamicznej, możemy spodziewać się prawdziwej symulacji z wiernie odtworzoną mechaniką lotu.

7.„StarCraft II” – ten długo oczekiwany RTS brew zapowiedziom nie ukazał się w 2008 roku, nie znamy też daty premiery 2009, choć nie tracimy nadziei. Wedle zapowiedzi każda z trzech ras (Terran, Protoss, Zerg) otrzyma własną grę, liczącą 20-25 misji. Polskim dystrybutorem będzie CD Projekt.

 
Chyba najciekawsza kategoria, zatytułowana nostalgicznie – „Być może”. Znalazły się w niej tytuły, które nie mają jeszcze ustalonej daty premiery lub określono ją enigmatycznym „w 2009 r.”. A znajdziemy tu kilka naprawę fajnych gier.

1. „Alan Wake” – „psychologiczny thriller akcji” ze studia Remedy, czyli kolejne dzieło twórców gry „Max Payne”, co samo w sobie jest doskonałą rekomendacją. Ile tam będzie psychologii, przekonają się posiadacze konsol Xbox 360 i komputerów PC, ale tylko tych z Vistą.

2. „Bioshock 2: Sea of Dreams” – powrót tej pokręconej, niesamowitej i wielowarstwowej opowieści, opakowanej w banalną konwencję FPS, czeka nas, być może, już w 2009 roku. Niestety, nie podano nawet przybliżonej daty premiery.

3. „Call of Juarez: Bound in Blood” – kontynuacja najbardziej znanej na świecie polskiej gry, autorstwa studia Techland. Jako że „Call of Juarez” jest shooterem westernowym, polecamy szczególnie wszystkim, którym zbrzydły już normandzkie plaże. Wyjdzie na PC, Xboxa 360 i PS3. Być może latem 2009 r.

4. „Call of Duty: Modern Warfare 2” – Activision Blizzard, lewiatan przemysłu gier wideo ogłosił, że pracuje nad kontynuacją świetnie przyjętej „Modern Warfare”. Oby wyciągnięto wnioski z technicznych kłopotów, jakie sprawiła graczom „Call of Duty: World at War”.

5. „Chrome 2” – podobnie jak „Call of Juarez” „Chrome 2” jest shooterem z Techlandu, ale futurystycznym. Mamy nadzieję, że tym razem polscy gracze dostaną pełną i działającą grę, już po wszystkich beta testach. A nie przed.

6. „Deus Ex 3” – kolejny prequel na naszej liście przeniesie graczy do 2027 r., czyli 25 lat przed wydarzeniami opowiedzianymi w „Deus Ex”. Po nieudanej drugiej części autorzy zapowiedzieli powrót do korzeni. Na platformy PC, PS3, i Xbox 360.

7. „God of War III” – następne przygody Spartanina Kratosa, czyli jeszcze więcej krwi popłynie z ekranu telewizora. Scenarzyści, którym wydaje się, że potrafią wymyślić mitologię lepiej niż starożytni Grecy, powinni zostać przykuci do skał Kaukazu, gdzie co świtanie sęp będzie wydzierał im wątrobę… Dla posiadaczy PS3.

8. „Half-Life 2: Episode Three” – zamknięcie „trylogii epizodów”, co nie oznacza jeszcze końca przygód doktora Freemana, nieugięcie walczącego z zastępami Naszych Dobroczyńców. Kolejne odsłony serii „Half-Life” to nie tylko świetne shootery, ale też gry opowiadające niezłą i spójną historię. Z tym większym zainteresowaniem oczekiwać będziemy zakończenia.

9. „Heavy Rain: The Origami Killer” – mroczna i tajemnicza (bo niewiele o niej wiemy) gra przygodowa „bez łamigłówek i wielu przeciwników do zabicia” – jak zapowiada David Cage. Znając jego poprzednie dokonania („Fahrenheit”, „Omikron: The Nomad Soul”) możemy się spodziewać, w jakim klimacie będzie utrzymany tytuł. Brrryy… Dreszcze poczują tylko posiadacze PS3.
 

10. „Indiana Jones” – jeszcze jedna niespełniona nadzieja 2008 r. Plotki o wstrzymaniu produkcji zostały zdementowane przez LA. Od „Indiana Jones and the Emperor’s Tomb” minęło już tak wiele czasu, że prawie mu zapomniałem ostatni level, gdzie trzeba było uciekać przez niemieckim czołgiem jadącym korytarzem w grobowcu chińskiego cesarza…

11. „LA Noire” – w jakim klimacie będzie utrzymana ta gra, zdradza już sam tytuł. Lata pięćdziesiąte, piękne samochody, twardzi mężczyźni oraz obowiązkowo zimna i piękna femme fatale. Są pewne przesłanki, by sądzić, że fabuła „LA Noire” będzie oparta o kryminalną tetralogię Jamesa Ellroya (m.in. „Czarna Dalia”, „Tajemnice L.A.”), jest zatem nadzieja, że „LA Noire” zauroczy nas nie tylko grafiką, ale i opowiedzianą historią.
 

12.„The Old Republic” – nowy starwarsowy MMO miał znaleźć się w kategorii „raczej nie w tym roku”, ale jakość screenów i ilość informacji przekazywanych przez BioWare świadczy, że program jest w produkcji już od dłuższego czasu – zatem, kto wie? Dla tych, którzy nie przepadają za MMO jest też dobra wiadomość – „The Old Republic” ma mieć rozbudowaną fabularnie „kampanię jednego gracza” i poza typowymi elementami (możliwością eksploracji światów i interakcji z innymi użytkownikami) opowiadać złożoną historię. Niestety znów o „Wielkiej wojnie między złymi Sithami a dobrymi Jedi”.

13. „Wolfenstein” – Niezawodny pogromca nazistowskich oddziałów paranormalnych, BJ Blazkowitz, z Tommy Gunem w jednej i osikowym kołkiem w drugiej ręce, odwróci losy II wojny światowej. Znów. Na PC, Xbox-a 360 i PS3.
 

I na koniec, z ciężkim westchnieniem, przedstawiamy kategorię – „Raczej nie w tym roku”. Tu akurat bardzo byśmy chcieli się mylić…

1. „Diablo 3” – kiedy wreszcie się ukaże, prawdopodobnie pobije wszelkie rekordy sprzedaży w segmencie cRPG. Niestety, Blizzard nie puszcza pary z ust na temat daty premiery.

2. „Portal 2” – Valve zapowiedziało, że druga cześć tej fantastycznej gry będzie równie innowacyjna jak pierwowzór. Ale prace nad nią muszą potrwać…

3. Nowa gra Lorne Lanninga – geniusza, który stworzył Oddworld. Powrót Lanninga wiąże się, najprawdopodobniej, z nowymi metodami finansowania produkcji gier. Zatem Abe pojawi się znów na ekranach naszych (miejmy nadzieję) komputerów. Kiedy i w jakiej formie – tego nie wiemy.

4. „Star Trek Online” – MMO w ulubionym wszechświecie tych fanów SF, którzy z jakichś niezrozumiałych dla nas względów nie lubią Star Wars. Na razie nie podano nawet przybliżonej daty premiery.

5. „Star Wars Battlefront 3” – na razie wszystkie informacje o tej sieciowej strzelaninie ograniczają się do: wiadomości o zmianie dewelopera, wycieku do sieci bardzo niewyraźnego filmiku i grafik przedstawiających „ciemnego Obi-Wana Kenobiego”. To ostatnie wydaje się być wyjątkowo głupim pomysłem, niech więc programiści jeszcze trochę popracują nad koncepcją gry.

6. „Venetica” – ten tytuł znalazł się na liście „najbardziej oczekiwanych gier 2009 r.” z dwóch powodów – czasu i miejsca akcji (XVI-wieczna Wenecja) oraz pomysłu fabularnego – główna bohaterka tego cRPG jest córką pana „mrocznego żniwiarza”, i stąd zapewne ta kosa, którą wymachuje. Zapowiadana premiera – grudzień 2009 r., czyli realnie zapewne gdzieś w 2010 r.
 

 

Jan M. Długosz

Polecamy również: Uzupełnienie rankingu najbardziej oczekiwanych gier 2009 

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Fajna lista, z małą poprawką tylko na End War, które jest już od listopada dostępne na konsole.

 2. Dzięki, poprawkę wprowadziłem 🙂
  JMD

 3. A jakie są wieści na temat ‚Operation Flashpoint 2: Dragon Rising’? Była już nawet – subiektywnie – spora teaserowa kampania promocyjna w ubiegłym roku i pierwotnie zapowiadano premierę jeszcze w 2008. Później premierę przesunięto na 2009, ale chyba nawet przybliżonej (miesięcznej) daty nie podano?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Na stronie producenta i na Gamespy jednakowo TBA 2009, niestety. To samo przy każdej platformie.
  Pazdrawlaju
  JMD

 6. Tak się w sumie zastanawiam nad tą polską premierą „End War”, czy to oznacza, że przetłumaczą cały ten głosowy system wydawania rozkazów? To byłoby świetne, bo z moim słowiańskim akcentem nieco się bałem tej gry 🙂

 7. A owszem tak, komendy są przetłumaczone na język polski, nie jest tego wiele, zaledwie kilkadziesiąt, ale działa – pierwsze słowo wywołuje rozwijaną listę dostępnych komend, więc dużo sobie nie pogadamy… Ponadto rozpoczynając rozgrywkę możemy skalibrować foniksa – gra nauczy się rozpoznawania naszej wymowy. Testerzy mówili, że osoba korzystająca z foniksa wygrywa dzięki szybkości z graczem używającym pada.

 8. No dobra. 🙂 A Duke Nukem Forever…?

 9. Raz coś człowiek głupiego napisze, a wyciągną mu nawet po roku 🙂
  A niespodzianka jest tu:
  http://www.game.co.uk/PC/Action/FirstPersonShooter/~r268800/Duke-Nukem-%20%20Forever/?s=duke
  A poza tym to męska, szowinistyczna, niepoprawna politycznie świnia, i w tę grę grać nie będziemy. Chyba, że się naprawdę pokaże 🙂

 10. najbardziej czekam na starcrafta2, startreka online, starGate worlds, old republic online! Te gry będą świetne

 11. a wie ktos cos na temat gry max payne 3? podobno ma sie ukazac w grudniu… choc ja sie zastanawiam czy w ogole wyjdzie, bo nic o tym nikt nie mowi :/

 12. a gdzie jest gothic 4??????????????

 13. nie moge sie doczekac Call of Duty Modern Warfare 2…
  najlepsza gra 2009 z gier FPS…a nawet wszystkich rodzajow z 2009 r…:D

 14. a gdzie GTA IV lub NFS Shift, nfs undergound 3 ktore nirdlugo bedzie itp

css.php