Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

11.10.2013
piątek

Zbrodnie wojenne nie ujdą nam płazem. Nawet te wirtualne

11 października 2013, piątek,

Czerwony Krzyż chciałby, aby w odwzorujących współczesne konflikty zbrojne grach wideo twórcy karali graczy za łamanie Konwencji Genewskiej.

Gry wideo są coraz popularniejsze i coraz bardziej realistyczne. Część z nich na tyle wiernie odzwierciedla rzeczywistość, że z powodzeniem służy do celów treningowych. Najlepszym tego przykładem jest Arma III, która pełni nie tylko funkcję rozrywkową, ale też właśnie szkoleniową. Zdaniem przedstawicieli Czerwonego Krzyża nadszedł więc czas, aby zająć się wirtualnymi zbrodniami wojennymi.

Według zakładanego przez Czerwony Krzyż scenariusza, gra powinna karać graczy za tego typu zachowania. Wszystko ma oczywiście służyć edukacji i poszanowaniu prawa w już prawdziwych wojnach. Dlaczego organizacja wzięła na cel gry, nie zaprzątając sobie głowy innymi mediami? Wynika to z natury elektronicznej rozrywki – ta wymaga od graczy aktywnego działania. Każdy kto grał w GTA V wie o czym mowa…

Czy propozycje Czerwonego Krzyża mają szansę na realizację? Patrząc przez pryzmat kontrowersyjnych, ale jednak budujących fabułę scen Modern Warfare 2 czy właśnie GTA V, nie, ale z drugiej strony – w poprzedniej grze Rockstar prowadzący przestępcze życie Niko Bellic przed jazdą motocyklem zakładał kask. Takie edukacyjne, inspirowane z zewnątrz wtrącenia nie są więc w branży niczym nowym. Czy podobnie będzie z poszanowaniem Konwencji Genewskiej?

Paweł Olszewski

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. no, a nastepny krok to zapewne mandaty za zbyt szybkie jezdzenie „grand theft auto” 😉

  2. Powinni nauczyć dzieciaki że jak się kogoś zamorduje to jest za to kara. Na pewno byłoby mniej zabójstw w realu. A tak dzieciak myśli że jeszcze zostały 3 zycia.

  3. Sztuką byłoby stworzyć gry, które uczyłyby pokojowego rozwiązywania konfliktów i tych w rodzinie, ponieważ tu się zaczynają niepowodzenia i tych na szczeblu międzynarodowym.

  4. Nie przeszkadzalo im ze w szachach krol bije piona?

  5. Nie, nie przeszkadzało. A ludzie, którzy nie widzą różnicy, nie powinni w ogóle być dopuszczani do produkcji PEGI 18.

css.php