Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

16.12.2010
czwartek

Polski e-sport inaczej

16 grudnia 2010, czwartek,

Finały szóstego sezonu Ligi Cyber Sport są jak dotąd najlepszą imprezą e-sportową zorganizowaną w Polsce. Wydarzenie w warszawskim Multikinie spełniło wszystkie wymagania imprezy udanej.

W przeciwieństwie do warszawskich targów elektroniki użytkowej ON OFF (Warszawa 22-24 października), które zastąpiły zasłużone Poznań  Game Arena, Finały Ligi Cybersport rozegrane 13 listopada br. wyznaczyły zupełnie nową jakość. Przede wszystkim świetnie wybrano lokalizację. Zamiast położonej daleko od centrum Warszawy hali EXPO,  miejscem Finałów Ligi Cybersport było Multikino w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy.

Zresztą tłumy mówiły same za siebie. Według organizatorów całą imprezę odwiedziło ponad 10 000 osób, przy czym dodać do tego należy przeszło 8 000 widzów, którzy śledzili najważniejsze rozgrywki finałów transmitowane na żywo przez internetową telewizję CyberTV 36i6.

Bezcenna bezpłatność
Najbardziej zdeterminowani przybywali nawet z drugiego końca kraju, choć na pewno nie brakło też osób, które po raz pierwszy zetknęły się z imprezą e-sportową.  Co więcej, dla wielu, zwłaszcza pamiętających cenę jednorazowy bilet wstępu na targi ON OFF, o wartości bagatela 30 złotych, miłym zaskoczeniem musiała być wiadomość, że wstęp na Finały Ligi Cybersport jest bezpłatny. Przez cały dzień można było wchodzić i wychodzić ze specjalnie przygotowanej strefy i nikt nie żądał w związku z tym żadnych opłat. To ważne, bo nie budowało niepotrzebnej atmosfery elitarności, a raczej sytuację w której wiele osób mogło swobodnie się bawić, zwłaszcza, że Multikino nie zostało zamknięte dla widzów kinowych.

W foyer utworzono dodatkowo strefę Funzone, w której oprócz  kibicowania , gracze mogli uczestniczyć w otwartych turniejach w wspomnianego CS’a i FIFA 11 ale też Call Of Duty 4: Modern Warfare, Pro Evolution Soccer 2011, H.A.W.X., F1 2010 – dla zwycięzców były nagrody i upominki. Oprócz tego podczas imprezy rozegrano eliminacje Mistrzostw Polski FIFA 11 na PC i PS3 (finały miały miejsce 11 grudnia 2010 r. )

Strefa emocji
Prawdziwym strzałem w dziesiątkę było jednak wynajęcie na potrzeby finałów największej w Multikinie sali premierowej, gdzie można było wygodnie usiąść w kinowym fotelu i śledzić rozgrywki na ogromnym ekranie, na który na żywo wrzucano obraz z rywalizacji dwóch zespołów siedzących na scenie przed ekranem, twarzą do publiczności.

Przyznaję, że sam mam wiele ciepłych wspomnień związanych w szczególności z Counter-Strikiem, ale to co chwilami działo się na „trybunach” podczas  transmitowanych i komentowanych na żywo pojedynków zespołów, przechodziło moje pojęcie. Były okrzyki, doping, meksykańska fala, oklaski przy co lepszych akcjach i, co najważniejsze,  była atmosfera, chwilami wręcz zbyt emocjonująca. Zwłaszcza w przerwach między wirtualnymi pojedynkami drużyn, kiedy prowadzący imprezę chcąc utrzymać temperaturę wśród publiczności rozdawali chętnym upominki  – podkładki pod mysz, kubki czy koszulki.

Finały Ligi Cybersportu zostały rozegrane w grach Counter Strike 1.6, FIFA 11 i Battlefield: Bad Company 2. Poniżej zamieszczamy wyniki najważniejszych turniejów w poszczególnych grach.

Zapraszam też do przeczytania dwóch wywiadów, jakie udało mi się przeprowadzić podczas Finałów Ligi Cybersportu w Warszawie 13 listopada 2010 roku. Porozmawiałem z dwójką chłopaków z grupy Frag ExeCutors – mistrzów świata w Counter Strike i co było do przewidzenia zwycięzców tegorocznej Ligi, oraz Bartoszem „Bartasem” Trittem z grupy CEFO, który zwyciężył indywidualne mistrzostwa w wirtualnej piłce nożnej FIFA 10.

Adam Szymczyk

Wyniki finałów szóstego sezonu Ligi Cybersport

Counter Strike 1.6:
1 miejsce – Frag ExeCutors
2 miejsce – Voodoo Gaming
3 miejsce – BenQ DELTAeSPORTS.COM

FIFA 11:
1 miejsce – Bartosz „Bartas” Tritt (CEFO)
2 miejsce – Damian „xenq” Przybyła
3 miejsce – Cezary „KarteKpL” Gontarek (Voodoo Gaming)

Battlefield: Bad Company 2:
1 miejsce – BenQ DELTAeSPORTS.COM
2 miejsce – MaxFloPlaY^ SRI
3 miejsce – HighFlyers.PL

 

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Oczywiście grupą, która zwyciężyła turniej w Counter-Strike’a jest Frag eXecutors. Przepraszam za literówkę.

  2. Jeszcze żeby zapisy na eventy były przeprowadzane z głową. Z kolegą zakwalifikowaliśmy się do drugiej tury CoD’a i olaliśmy, bo nikt nic nie mógł powiedzieć kiedy mamy grać… nie będę czekał pół godziny w tłumie jak zaraz się ma zaczynać finał CS1.6 … ale oprócz tego bardzo fajna impreza.

css.php