Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

26.01.2009
poniedziałek

„Pure” – recenzja gry

26 stycznia 2009, poniedziałek,

GRAWITACJA JEST DLA MIĘCZAKÓW

Gdy wyją silniki, błoto bryzga spod kół, a wokół koziołkują quady wraz z ich kierowcami, ja biorę ostry zakręt, otwieram zawór nitro i rozpędzam się na ostrym podjeździe. W chwilę później muzyka cichnie i ryk pojazdów zostaje za mną, ja zaś wzbijam się w powietrze kilkadziesiąt metrów nad klifem i, trzymając kierownicę tylko jedną ręką, obracam się wokół siodełka oraz macham nogami. W kilka sekund później ląduję na drodze pomiędzy palmami, naładowany adrenaliną jak nigdy wcześniej.

W „Pure” takie sytuacje to chleb powszedni. To gra zręcznościowa, będąca połączeniem terenowych wyścigów ze skomplikowanymi powietrznymi ewolucjami. Twórcy z Disney Studios  zrezygnowali z wiernego odwzorowywania praw fizyki na rzecz czystej frajdy z tworzenia skomplikowanych trików.

Dlatego też pojazdy wyskakują na kilkadziesiąt metrów  górę i osiągają nierealne dla swoich prawdziwych odpowiedników prędkości. Dodajmy też, że upadek na głowę z dużej wysokości kończy się tutaj jedynie kilkoma sekundami opóźnienia. Widać więc, że miłośnicy realistycznych symulacji nie mają czego tutaj szukać, za to dla fanów adrenaliny jest to pozycja obowiązkowa.


Screen z gry Pure

Zgodnie z konwencją większości gier wyścigowych, mamy możliwość wpływania na osiągi swojej maszyny. W praktyce, rozpoczynając tryb kariery dosłownie budujemy quada od nowa,  wybierając ramę, dodając silnik i zawieszenie, dostosowując opony oraz hamulce, a kończąc na naklejkach i lakierze. Każda z części wpływa na cechy pojazdu, które z kolei warunkują takie atrybuty jak szybkość, zwrotność i, co niebagatelne, czas na wykonanie trików.

Pomimo umowności skoków i prędkości, jakich nie powstydziłyby się samochody rajdowe, quady wyglądają dość realistycznie: opony zapadają się w błoto, zawieszenie ugina się, zaś kierowcy balansują ciałem przy każdym wyskoku czy zakręcie.


Screen z gry Pure

Rozgrywka składa się z trzech głównych typów wyścigów. Tory typu Sprint wymagają szybkiej i sprawnej jazdy po krótkim odcinku, z kilkoma jedynie wyskokami. Klasyczny Wyścig to zdecydowanie dłuższe okrążenia na zróżnicowanym terenie, z wysokimi wyskokami i ciasnymi zakrętami. Pozwalają wykazać się zarówno w prowadzeniu, jak i manewrach ponad podłożem.

Z kolei Freestyle nastawiony jest w stu procentach na wykonywanie akrobacji, bowiem pierwsze miejsce zajmujemy tutaj za najwyższą liczbę punktów, otrzymywanych za efektowne ewolucje. Ten ostatni typ zawodów jest również najbardziej wymagający, także dlatego, że czas przejazdu ograniczono  ilością paliwa w baku.


Screen z gry Pure

Po drodze możemy napotkać różnorakie bonusy, takie jak mnożniki punktacji czy gwiazdy dające możliwość wykonania naprawdę efektownego triku specjalnego. Korzystanie z nich staje się później niezbędne, aby wyprzedzić w punktacji przeciwników.

Esencja „Pure”, czyli dzikie akrobacje (również te wykonywane palcami na klawiaturze), sprawdza się bardzo dobrze. System jest przemyślany i dopracowany. Jedyny jego mankament  to domyślne na PC sterowanie klawiaturą, które bez przypisania własnych kombinacji przycisków grozi poważnymi urazami stawów dłoni.


Screen z gry Pure

Z pewnością to jedna z gier, w których konsolowy pad sprawdza się o wiele lepiej. Gdy jednak przyzwyczaimy się do jednoczesnego naciskania pięciu lub sześciu przycisków, gra nagradza nas efektownymi animacjami zawodnika i dodatkowymi punktami dopalacza – te możemy wykorzystać do zwiększenia prędkości lub gromadzić, aby uzyskać dostęp do jeszcze ciekawszych ruchów.

Dobra oprawa audiowizualna zdecydowanie podnosi atrakcyjność rozgrywki. Na ekranie szybko przesuwają się efektowne krajobrazy, nawierzchnia jest mocno zróżnicowana, a modele pojazdów i  kierowców dobrze dopracowane. Tory umieszczone są w rozmaitych sceneriach, od zasłanej industrialnymi pozostałościami pustyni po dziką dżunglę, zaś kolory dosłownie wylewają się z monitora.


Screen z gry Pure

Ogólnie, grafika nie wytycza może nowych standardów, ale jest stworzona bardzo solidnie i odpowiada charakterowi produkcji. Wcale nie gorzej jest z udźwiękowieniem, aczkolwiek tu pojawia się pewien zgrzyt w polskiej wersji językowej. Pomimo informacji na okładce, nie jest to lokalizacja kinowa, a każdy kierowca, w którego się wcielamy, ma podłożony polski głos. Niestety, większość zawodników brzmi „prawie cool”, jak dorośli aktorzy udający nastolatków.

Na szczęście ich niezbyt trafne komentarze najczęściej giną w tle  dobrej, energetycznej muzyki  (od drum’n bassu po nu metal). Utwory wpadają w ucho i mają tę właściwość, że podnoszą u gracza poziom adrenaliny, czyli idealnie pasują do zmagań na ekranie.


Screen z gry Pure

W skrócie, „Pure” to bardzo dobra produkcja.  Autorzy postawili na radosne, efektowne wyścigi z masą zręcznościowych elementów i sprawdzili się w realizacji założeń. Ich dzieło jest dość wymagające manualnie, ale rekompensuje to ogromną dawką rozrywki dla każdego miłośnika gier akcji. W sam raz po to, by odprężyć się po stresującym dniu.

Łukasz Fedorowicz

Ocena: 4,7/6

Zalety: Bardzo szybka i efektowna rozgrywka, dobry system trików, świetna muzyka i bardzo dobra oprawa wizualna.
Wady: Wymagająca manualnie, szczególnie przy domyślnym sterowaniu. Słabe głosy w polskiej wersji językowej.

Dla rodziców: Gra nie ma ograniczenia wiekowego, co nie znaczy, że nadaje się dla małych dzieci – będzie dla nich po prostu za trudna. Jednak już  dziesięcio- lub dwunastolatkowie powinni sobie z nią poradzić (a być może i prześcignąć starszych graczy). W grze nie występują jakiekolwiek elementy przemocy czy wulgarnego języka. Warto jednak, jak przy większości produkcji, wyraźnie zaznaczyć  różnicę pomiędzy rzeczywistością gry a jazdą prawdziwym pojazdem. Z drugiej strony, gra wymaga naprawdę świetnego refleksu i rozwija umiejętności szybkiego reagowania.


Minimalne wymagania sprzętowe gry Pure: System Windows XP/Vista, Procesor Pentium 2.0GHz lub AMD Athlon 2400+ , 1 GB RAM, karta graficzna GeForce 6600 (lub ATI Radeon X1300) lub lepsza, 5,5 GB wolnego miejsca na dysku.

Pure, zręcznościowa gra wyścigowa, bez ogrniczeń wiekowych (PEGI 3+), w polskiej wersji językowej. Cena: 99.90 zł. Dystrybutor: CD Projekt

Zobacz trailer gry:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
css.php