Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

11.09.2009
piątek

Najbardziej oczekiwane gry 2009 – odsłona 2

11 września 2009, piątek,

Oto uzupełnienie do opublikowanej w Technopolis prognozy na 2009 rok, która, jak to zwykle prognozy, sprawdziła się połowicznie. W co zatem mamy szansę zagrać jeszcze w tym roku? Tym razem lista w układzie chronologicznym.

Wrzesień

„Section 8” – już jest od 1.09. Halopodobna kosmiczna strzelanina FPS (pancerze, hełmy z hud-em, desant metodą „z pieca na łeb”), w której, dla odmiany, zamiast do kosmitów strzelać będziemy do podłych separatystów. Żołnierze Sekcji 8. należą do, uwaga, United States Imperial Fleet. Ładne, co? Może nieźle się sprawdzić jako platforma do multiplaya. Na PC i Xbox 360.

 

„Venetica” – już jest od 4.09. Mimo, że „Venetica” nie jest tytułem rozpalającym wyobraźnię szerokich mas graczy, mam wobec niej jakieś dobre przeczucia. Może z powodu poprzednich dokonań Deck13 Interactive – ciepło przyjętych tradycyjnych i zabawnych przygodówek „Ankh” i „Jack Keane”. I prawdę mówiąc, wolę tę odrealnioną formułę, w której córka pana śmierci biega z kosą po weneckich mostach, niż nadętą marketingowym gazem śmiertelnie poważną opowieść o żyjącym w czasach renesansu dresiarzu parkourowcu… Na PC i Xbox 360.

„Dirt 2” – już jest od 8.09. Czy część druga jest lepsza, niż „najlepsza rajdówka na świecie” wyjaśni niebawem Karol Jałochowski. Na platformy Xbox 360 i PS3.

„The Beatles: Rock Band” – już jest od 9.09. Ciekawą dyskusję na temat fenomenu całego gatunku przeprowadziły niedawno dwie autorki współpracujące z Technopolis i nasz stały czytelnik (tu i tu). Bardzo pouczająca lektura. Gra na Xbox 360, PS3 i WII.

„Need for Speed: Shift” – Premiera: 15.09. Kolejna ostatnia szansa słynnej niegdyś serii. Ciekawe, czy poradzi sobie w wyścigu z takim zawodnikiem jak „Dirt 2”. Na Xbox360, PC, PS3 i PSP.

„Heroes Over Europe” – Premiera: 15.09. Druga część „Heroes over Pacific” będzie, jak i poprzedniczka, zręcznościową grą lotniczą. W rolach głównych, poza obowiązkowymi Spitfirem i Messerschmittem BF 109 wystąpią również takie dziwolągi jak Bristol Beaufighter czy Westland Whirlwind. Zabawka, ale jeśli lubicie takie gry, może być fajna. Na platformy PC, Xbox 360 i PS3.

„Halo 3: ODST.” – Premiera: 22. 09. Co tu można napisać? Tym razem gracze zamiast prowadzić do boju Master Chiefa, wcielą się w postać kompletnego żółtodzioba, nowicjusza w oddziale Orbital Drop Shock Trooper. Już teraz „ODST” okrzyknięto najlepszą częścią „Halo” w historii serii. Przekonamy się niebawem.

Październik

„Risen” – Premiera: 2.10. Grę robią panowie z Piranha Bytem, nic zatem dziwnego, że wszyscy spodziewają się po prostu kolejnego „Gothica”, tylko bardziej. Ładniejsza, z jeszcze lepszym systemem walki. Na PC i Xbox 360.

„Fatale” – Premiera: 5.10. Studio Tale Of Tales, z którego pochodzi doskonała „Scieżka”, to jeden z zaledwie kilku sprawiedliwych w tej Sodomie, jaką jest video game industry. Wbrew powszechnym przekonaniom i prawom, rzekomo rządzącym rynkiem, Tale of Tales porywa się na tworzenie gier ambitnych, poruszających i trudnych (w sensie intelektualnym, nie zręcznościowym). Tym razem bohaterką ma być piękna Salome – ta od głowy Jana Chrzciciela. Kontekst poznamy już niedługo.

„Operation Flashpoint: Dragon Rising” – Premiera: 6.10. To drugi strzał w pojedynku pomiędzy Codemasters a Bohemia Interactive. Kibicując po cichu sympatycznym Czechom, po stronie których jest racja moralna, z zainteresowaniem czekam na wynik. Na PC, Xbox 360 i PS3.

„Star Wars The Clone Wars: Republic Heroes” – Premiera: 6.10. Ta młodzieżowa w treści i formie gierka to prawdziwe wydarzenie dla fanów Gwiezdnych Wojen, bowiem jest pierwszym od „Empire at War: Forces of Corruption” (2006) tytułem SW wydanym na PC. Również na PS2 i Xbox 360.

„Cities XL” – Premiera: 9.10. City building, tylko większy niż zwykle, z realistyczną grafiką i złożonym interfejsem, dającym nam wiele możliwości. Wygląda lepiej niż jakakolwiek wyprodukowana dotąd gra tego typu. Na PC.

„Lego Star Wars: The Complete Saga” – Premiera: 13.10. Dwie doskonałe gry Lego w jednym kawałku użytkownicy PC dostaną niemal dokładnie dwa lata później niż posiadacze konsol. Kolejny dowód na to, że studio LucasArts przypomniało sobie jednak o właścicielach komputerów osobistych. Zbawienne skutki kryzysu.

„Brütal Legend” – Premiera: 13.10. Rokendrolowa gra akcji, spod ręki Tima Shafera, tego od „Grim Fandango” i „Psychonauts”. Trzeba jeszcze zachęcać? Na Xbox 360 i PS3.

 

„Uncharted 2: Among Thieves” – Premiera: 13.10. Pierwszą część jeszcze przed premierą zapowiadano jako pogromcę „Tomb Raidera”, a bohater miał zasiąść na tronie w segmencie gier skakano-archeologicznych. Nazywa się Drake. Nathan Drake – trzeba powtórzyć dwa razy, bo jak dotąd, mało kto o nim słyszał. Ekskluzywnie na PS3.

„Borderlands” – Premiera: 23.10. Postapokaliptyczny świat w klimacie Mad Maxa, ale nie nasz. Rzecz dzieje się na Pandorze, skolonizowanej i opuszczonej przez (większość) ludzi. Zapowiada się graficzne arcydzieło – „Borderlands” wygląda komiksowo, ma najfajniejszą okładkę i najlepszy trailer z przedstawionych tu gier. Cechą szczególną tej erpegowej strzelaniny jest tryb kooperacji dla czterech graczy – w czterech klasach odpowiadających czterem bohaterom gry, walki pojazdów oraz, jak twierdzą producenci, „setki tysięcy dostępnych broni” – oczywiście dzięki wielkiej liczbie możliwych modyfikacji. Na PC, Xbox 360 i PS3.

 

„Alpha Protocol” – Premiera: 27.10. Gatunkowa nowość – szpiegowski cRPG. Raczej Robert Ludlum niż John le Carré, ale na bezrybiu… Bardzo jestem tej gry ciekaw. Na PC, Xbox 360 i PS3.

„Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony” – Premiera: 29.10. Są tacy, którzy uważają, że seria GTA to największe dzieło kultury przełomu XX i XXI stulecia. Po chwili zastanowienia – mogą mieć rację. Przerażające. Ekskluzywnie (na razie) na konsolę Xbox 360.

Listopad

„Star Wars The Force Unleashed: Ultimate Sith Edition” – Premiera: 3.11. Szefowie LA pytani, czy gra ukaże się na PC odpowiadali, że z przyczyn technicznych jest to zupełnie niemożliwe (choć wydanie wersji na PS2 udało się bez kłopotu). A tu proszę – spadła sprzedaż gier na nextgenowe konsole i nagle otworzyły się całkiem nowe możliwości (Do, or do not, there is no try – o czym akurat zarząd LA powinien pamiętać). Nowa wersja będzie rozszerzona o to Ultimate Sith Edition, przez co fabuła stanie się jeszcze mniej kanoniczna. Ale to pierwsza gra z mieczem świetlnym od czasu „Jedi Academy”, więc…

„Dragon Age: Origins” – Premiera: 3.11. Jeden z dwóch flagowców BioWare (obok „SW: The Old Republic”), czyli cRPG w wersji Dark Fantasty. Będzie mroczno, krwawo i z „momentami”, a fabuła zmusi gracza do podejmowania niełatwych wyborów. Fajnie, fajnie, tylko ta historia o zakonie Szarych Strażników coś mi przypomina. Na PC i Xbox 360.

„Call of Duty: Modern Warfare 2” – Premiera: 10.11. To chyba najmocniejszy punkt na naszej liście. Kontynuacja najlepszej gry z serii tak wystraszyła konkurencję, że producenci kilku dużych tytułów przesunęli premiery na rok 2010. Kolekcjonerska edycja, zawierająca noktowizor (!) kosztuje około 150 dolarów i zapewne rozpocznie nowy wyścig zbrojeń w branży, tym razem na gadżety. Poza fajnym multiplayerem ma też fabułę w trybie single. Naprawdę. Na platformy PC, Xbox 360 i PS3.

„Lego Indiana Jones 2. The Adventure Continues” – Premiera: 17.11. I bardzo dobrze, że continues, bo na pewno będzie lepsza niż „Indiana Jones and the Staff of Kings”. Na wszystkie platformy.

„Assassin’s Creed II” – Premiera: 17.11. Bezkompromisowi scenarzyści przekonają nas (znowu), że największym zagrożeniem dla zachodniej cywilizacji jest chrześcijaństwo, szczególnie to reprezentowane przez zakon Templariuszy, nieistniejący już w czasach opowiadanej tu historii. Odkrywcze i odważne, ale chłopaki już raz udowodnili, że krwawych inkwizytorów z Opus Dei się nie boją. Piękna Jade Raymond nie jest już producentką gry. Śmiała strategia. Na PC, Xbox 360 i PS3.

„James Cameron’s Avatar: The Game” – Premiera: 24.11. Znalazła się na liście ze względu na film 3D, który z pewnością będzie wydarzeniem. A Sony zapowiedziało, że już w przyszłym roku na nowych telewizorach Bravia będzie można grać w 3D, korzystając ze zwykłej konsoli PS3. Na platformy PC, WII, Xbox 360, PS3, PSP, DS.

„Mount&Blade: Ogniem i Mieczem” – Premiera: Listopad. Największa dla nas, polskich graczy, niespodzianka – cRPG w sienkiewiczowskich dekoracjach. Już niedługo CD Projekt będzie mógł z dumą powtórzyć za panem Zagłobą: „Jam ci to, nie chwaląc się, sprawił”.

Dalej w 2009

„Machinarium” – Premiera: koniec 2009. Choćby nawet cały mainstream „zjadłby tysiąc kotletów, i każdy nie wiem jak się wytężał”, to i tak najciekawsze tytuły powstają na scenie indie games. Czego znakomitym przykładem następca „Samorosta”.

„Runaway: A Twist of Fate” – Premiera: koniec 2009. Trzecia i ostatnia, zamykająca serię część przygodówki utrzymanej w konwencji comic cartoon. Na PC i NDS.

„S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat” – Premiera: koniec 2009. Trzeci dowód na to, że jednak można zrobić grę tu (we Wschodniej Europie), dziejącą się tu (we Wschodniej Europie) i sprzedać ją tam (na szeroko pojętym Zachodzie). Trzeba tylko pozbyć się postkolonialnych kompleksów. Na PC.
 
Jan M. Długosz

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Witam,
  Trochę się poprzyczepiam, ale konstruktywnie 🙂

  Master Chifa – Master Chiefa.

  „Na PC Fatalne Xbox 360.” – tego zdania nie rozumiem.

  „Rokendrolowa gra akcji” – ja bym powiedzial, ze raczej Hardrokowa, albo wrecz metalowa.

  „Pierwszą część jeszcze przed premierą zapowiadano jako pogromcę ?Tomb Raidera?, a bohater miał zasiąść na tronie w segmencie gier skakano-archeologicznych.”

  Tryb niedokonany sugeruje jakoby pogrom tomb raidera i zasiądnięcie na tronie się nie powiodło – tymczasem na PS3 Uncharted odniosło sukces i nie ma chyba posiadacza PS3, który płyty z tą grą choć raz nie miałby w napędzie.

  Ogolnie lista jest calkiem wyczerpująca, pogratulować 🙂

 2. A gdzie Bioshock 2?

 3. @Simplex
  Jak zwykle ma Pan „słuszną rację”. Znów przepraszam i już poprawiłem.
  Z tym „Uncharted” to trochę się wyzłośliwiam na marketing, który jeszcze przed premierą wie, jakie będą efekty. Bo chyba sie zgodzimy, że do popularności Miss Croft to bohaterowi „Uncharted” jeszcze trochę brakuje.
  Pozdrawiam
  JMD

 4. @wilk
  Bioshock 2 zapowiadany jest na luty 2010.

 5. Po niestety nieudanej akcji z podpisami wraz z administratorem i użytkownikami serwisu cities xl postanowiliśmy podjąć pracę nad własnym spolszczeniem. Prace trwają, uczyniliśmy już ogromne postępy jednak im więcej osób pomoże przy spolszczeniu tym szybciej to pójdzie : http://www.citiesxl.com.pl/node . Będziemy wdzięczni za pomoc. Moderator serwisu cities xl : kenex

css.php