Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

14.08.2007
wtorek

Wikipedia wolna od manipulacji?

14 sierpnia 2007, wtorek,

WikipediaANONIMOWI AUTORZY POD WIĘKSZĄ KONTROLĄ

W listopadzie 2005 roku anonimowy użytkownik anglojęzycznej  Wikipedii wprowadził zmiany do artykułu na temat systemu do e-votingu (głosowanie online) firmy Diebold.  A dokładniej – usunął 15 krytycznych akapitów.  Nie uszło to uwadze pozostałych użytkowników. IP komputera z którego ocenzurowano artykuł prowadziło wprost do… biura Diebold.

Nie jest to odosobniony przypadek. Ciesząca się ogromną popularnością wolna encyklopedia od dawna jest areną działań marketingowych, w tym kryptoreklamy i czarnego PRu.

Virgil Griffith, student ostatniego roku CalTech, zainspirowany doniesieniami, że członkowie Kongresu dokonują zmian na dotyczących ich artykułach, chciał przekonać się, jak sytuacja wygląda w przypadku korporacji i dużych organizacji.  W tym celu stworzył Wikipedia Scanner – aplikację, która porównuje IP komputerów wprowadzających anonimowo zmiany z adresami komputerów używanych w firmach.

Wikipedia umożliwia wprowadzanie dowolnych treści do artykułów, ale przechowuje w systemie szczegółowe raporty na ten temat.  Zalogowane osoby są od razu rozpoznawane po loginie, w przypadku anonimowych użytkowników wyświetlane jest IP ich komputerów.  Każdy może pobrać pliki przechowujące te dane. Tak właśnie zrobił Griffith. Następnie dzięki serwisom wyszukującym, kto kryje się za danym IP: ARIN (American Registry for Internet Numbers)  oraz IP2Location odkrył autorów 2.6 milionów anonimowych edycji, wśród nich CIA, Microsoft  i oczywiście dbający o swoją reputację Kongresmenów.

Griffith zapowiada pracę nad dalszym rozwijaniem systemu skanowania , który umożliwiłby otwartą debatę na temat komercyjnych treści, które tylnymi drzwiami umieszczane są w serwisach web 2.0.

Wikipedystyczna historia firmy Diebold skończyła się tak, że inny użytkownik natychmiast przywrócił usunięte ustępy piętnując przy tym anonimowego cenzora. 

Jagoda Mytych

Na podstawie: wired.com

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. trzecie zdanie artykułu: nie uszło to uwadze pozostałych użytkowników (zamiast ‚nie uszło uwagi’)

 2. Dziękuję, poprawiłam, ale i sprawdziłam: obie są poprawne.
  Umknęło/uszło uwadze lub uwagi:)

  A przy okazji up-date:

  Wired.com uruchomiło ranking „odkryć” dokonanych przy pomocy Wikipedia Scanner. Na stronie http://blog.wired.com/27bstroke6/2007/08/vote-on-the-top.html można sprawdzić wyniki skanowania anonimowych edycji Wikipedii. Najbardziej szokujące dla czytelników serwisu okazało się usunięcie informacji o ludobójstwie w Armenii z komputera o IP prowadzącym do tureckiego Ministerstwa Skarbu.

  Pozdrawiam
  Jagoda

css.php