Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

1.01.2013
wtorek

Dwanaście małych gier

1 stycznia 2013, wtorek,

Życząc Czytelnikom Technopolis wszystkiego dobrego w nowym, 2013 roku, pozwolę sobie jednocześnie zwrócić Waszą uwagę na świąteczno-noworoczne wyprzedaże, na których poza przecenionymi blockbusterami znaleźć można gry mniejsze, ale za to bardziej pomysłowe, sympatyczniejsze, innowacyjne. Większość wymienionych tytułów znajdziecie na STEAM-ie, gdzie świąteczna promocja kończy się 5 stycznia.

1. Bridge It – dla każdego, kto uważa, że budowa stalowych mostów to robota dla prawdziwego mężczyzny. Zamiast przerostu ego i uderzeń testosteronu, wywołuje rozrost szarych komórek.  Na Desura za, niestety, aż 14.99 Euro.

2. Cogs – trochę starsza, ale wciąż wciągająca gra logiczna. Naszym zadaniem jest rozwiązywanie prostych zagadek mechanicznych. Przeurocze i niepozbawione steampunkowego sznytu. No i nikt do nikogo tu nie strzela. Na STEAM za 2.24 Euro.

3. Giana Sisters: Twisted Dreams – dynamiczna platformówka (i remake gry na Commodore 64) z przepiękną grafiką, w warstwie narracyjnej traktująca o dwoistości kobiecej natury. Wyzwanie dla graczy z szybkim refleksem i palcami azjatyckiego pianisty. Na GoG za jedyne 8.99 dolara.

4. Guns of Icarus Online – rozwinięcie (i to znaczne) opisywanego już w Technopolis pomysłu na grę kooperacyjną, toczącą się na pokładach steampunkowych sterowców. Nie bardzo jest sens kupować jedną sztukę, jeśli jednak macie trzech chętnych kolegów, to można zagrać online w coś bardziej oryginalnego niż sieciowe CoD. Na STEAM za 9.49 Euro (czteropak za 20.99).

5. Iron Brigade – przeznaczona raczej do kooperacji strzelanka dla miłośników mechów przemieszana z elementami Tower Defence. Dziełko pochodzi z  firmy Tima Schafera, zatem kupując je dokładacie się do tajemniczego produktu Double Fine, który ukaże się  w 2013 roku. Dobrze ocenione oraz ładnie i dowcipnie zilustrowane. Na STEAM za 6.99 Euro.

6. Karateka – To powrót legendarnej kopanej platformówki Jordana Mechnera (któremu zawdzięczamy również przygody Perskiego Księcia), wydanej oryginalnie na Apple II w 1984 roku. Tegoroczny remake, choć oczywiście wygląda już zupełnie inaczej, opowiada tę samą historię bohatera, walczącego o uwolnienie porwanej przez złowrogiego Akumę księżniczki Mariko. Gra, choć skromna, jest zrealizowana z wielką kulturą graficzną. Czyli tytuł nie tylko dla miłośników: a) gier na dyskietkach; b) dyskusji z pomocą mawashi geri. Na STEAM za 9.99 Euro.

7. Lunar Flight – coś dla miłośników kosmicznych symulatorów, ale bez strzelania do kosmitów (ani księżycowych nazistów). Nowoczesne, a nerwów nikomu nie starga. No i bardzo ładnie brzmi. Na STEAM za 4.99 Euro.

8. Machinarium: Collector’s Edition – tego zestawu przedstawiać nie trzeba. Tu palce mogą odpocząć, ale głowa zostanie poddana ciężkiej próbie. Za to uszy uraduje dołączony soundtrack. Na GoG za 4.99 dolara.

9. Resonance – kolejny tytuł, którego twórcy (Dave i Janet Gilbert – również The Shivah, The Balckwell) postanowili wykorzystać nostalgię użytkowników za starymi grami Sierry czy LucasArts. Wykonana na AGS-ie (lub czymś, co go udanie naśladuje), zamiast graficznych fajerwerków oferuje wciągającą historię. Co miłośnikom przygodówek powinno się spodobać.  Na GoG za 4.99 $.

10. Rochard – Ładna, choć dość skromna graficznie platformówka logiczna 2D, w której naszym zadaniem jest rozwiązywanie prostych zagadek z fizyki. Ma toto nawet jakąś historię i wyrazistego bohatera – tytułowego Rocharda, sztygara z kosmicznej kopalni, natykającego się na artefakt pozostawiony przez kosmiczną cywilizację… Jak się chwilę zastanowić, można było wycisnąć więcej zarówno z opowieści, jak i gameplaya, ale w sumie dość sympatyczny drobiazg. Ani palców, ani głowy nikt sobie na Rochardzie raczej nie połamie. Na STEAM za 3.99 Euro.

11. Quantum  Conundrum – logiczna, lekko zręcznościowa, bardzo sympatyczna i całkowicie pozbawiona przemocy gra z kreskówkową grafiką. Dla tych ceniących sobie przyjemność z łamania głowy. Na STEAM za 8.99 Euro.

12. Toy Soldiers – Kolejny Tower Defence, ale z wyjątkowym pomysłem i mechaniką. Światem gry jest stół, na którym walczą ołowiane żołnierzyki, przedstawiające uczestników I wojny światowej. Naszym zadaniem jest rozstawienie obrony (karabinów maszynowych, dział, moździerzy itd.) i powstrzymanie kolejnych fal przeciwników.

Obok prostej warstwy taktycznej mamy też możliwość „ręcznego” obsługiwania naszej broni. Poza tym, że ładne i wciągające, ma też w sobie pewną ukrytą, interesującą warstwę (o której być może za jakiś czas). Na STEAM za 4.49 Euro.

JMD

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Bardzo fajny zbiór – dzięki.

 2. Ależ bardzo proszę. Z zestawu szczególnie polecam Toy Soldiers.
  JMD

 3. Brawa dla tych, co nie tracąc czasu na noworoczne postanowienia, od razu 1 stycznia zabierają się do pracy.
  Poza Resonance, w którą grałam wcześniej, najbardziej w tym zestawie pociąga mnie robota prawdziwych mężczyzn, czyli budowanie solidnych mostów. Sama nie wiem, jak to się stało, że nie kupiłam jej za parę euro w trakcie grudniowej wyprzedaży.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Noworoczne postanowienia to największe oszustwo cywilizacji:

  http://www.google.com/trends/explore#q=fitness 🙂

 6. Fitness to największe oszustwo cywilizacji 😉
  JMD

 7. Warto dodać, że głosu narratorowi/profesorowi w Quantum Conundrum użycza sam John de Lancie, słynny „Q” ze Star Treków. 🙂 Choćby dlatego jest to gra obowiązkowa dla wszystkich fanów ww. serialu.

 8. Chodzi o wyprzedaże małych gier, najlepiej na Steamie? To pozwalam sobie wpaść w słowo. Jeszcze przez kilka godzin w promocji „błyskawicznej” będą moje ulubione: Little Inferno i To the Moon. Co ciekawe, tę ostatnią za grę roku uznał niedawno Adrian Chmielarz. Nie wiem, może był chory.
  Warto pamiętać, że obydwie można też kupić bezpośrednio od autorów.

 9. Rzeczywiście, choroba wydaje sie być dość prawdopodobnym wyjaśnieniem…
  JMD

css.php