Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

18.08.2009
wtorek

Zakładki wnikliwego gracza

18 sierpnia 2009, wtorek,

Czyli lista dziesięciu przydatnych stron WWW i blogów

Odkąd rozpoczęłam przygodę z grami komputerowymi, moja lista zakładek w przeglądarce z każdym miesiącem robi się coraz dłuższa, a czytnik RSS pęka od nadmiaru nagłówków. Co czytam? Wszystko, co możliwe: od Edge począwszy, a na gameology.org zakończywszy,  w zależności od nastroju lub aktualnych zainteresowań akademickich. Lista, którą przygotowałam powinna zainteresować  nie tylko graczy głodnych newsów, ale także pracowników naukowych i studentów zajmujących się nowymi mediami czy tzw. Game Studies.

Od dwóch lat, we współpracy z wydziałem mediów w Bangor University w Walii, analizuję gry z akademickiego punktu widzenia. Dlatego też większość polecanych przeze mnie stron jest anglojęzyczna. Dla równowagi umieściłam także kilka polskich linków (nie muszę chyba dodawać, że wśród Waszych zakładek powinno się znaleźć Technopolis).

A oto ich lista:
1. Elektroblog: techsty i okolice
 – Elektroblog: techsty i okolice to blog, który rozpoczął istnienie od cyberliteratury, poezji cybernetycznej i netartu. Kilka miesięcy temu wśród kategorii pojawiły się także gry komputerowe, wirtualne światy i ludologia (czyli – upraszczając – nauka akademicka skupiająca się na mechanice gier komputerowych). Na stronie nie znajdziecie co prawda recenzji najnowszych strategii, FTP-ów czy RPG-ów, ale jeśli interesuje Was akademicka teoria gier i ich bogata kultura, Elektroblog będzie jednym z najlepszych polskojęzycznych źródeł informacji.

2. Altergranie
 – jak twierdzi autorka bloga, jego głównym założeniem jest „obserwowanie zjawisk i tendencji zachodzących w obrębie kultury grania, przegląd najciekawszych tekstów publicystycznych (czasem również naukowych) jej poświęconych, które ukazują się w światowych i polskich mediach, a także omawianie ważnych z punktu widzenia tematyki tego bloga wydarzeń.” Zainteresowani (pop)kulturą grania na pewno docenią różnorodną zawartość bloga.

3. Polygamia
 – autorzy portalu recenzują najnowsze gry oraz udostępniają liczne podcasty, tzw. polygadki i materiał wideo PolyTV. W najnowszym odcinku Polygamia prezentuje grę Dragon Age.

4. Edge
 – internetowa wersja popularnego miesięcznika „Edge”, w którym można znaleźć nie tylko recenzje, newsy, wywiady z projektantami gier i ciekawe dyskusje na forach, ale także oferty  pracy m.in. dla firmy Rockstar North, twórcy  kultowych serii gier: Grand Theft Auto, Max Payne czy Manhunt.

5. Gamasutra
 – strona o podtytule „The Art & Business of Making Games” została założona przez tę samą firmę, która organizuje konferencję Game Developers Conference i wydaje magazyn „Game Developer”. Gamasutrę podzielono tematycznie na następujące zakładki: programowanie, sztuka, audio, projektowanie, produkcja. Jest tam masa ciekawych linków do blogów, również i tych pisanych przez ekspertów w dziedzinie gier komputerowych. Jeśli chcecie założyć firmę zajmującą się dystrybucją  lub projektowaniem gier, Lewis Pulsipher udzieli Wam praktycznych rad.

6. Insidemacgames
 – coś dla fanów gier na Maca, którzy zaniedbani przez producentów wciąż pozostają w tyle za „pecetowcami” czy właścicielami konsoli.

7. Machinima
 – strona ze wszystkim, czego mogą zapragnąć fani machinimy (od ang. machine cinema). Są tu artykuły dla przyszłych filmowców, bogate forum, newsy, informacje o konkursach, blog, a przede wszystkim niezliczona ilość filmów, które można przejrzeć online lub ściągnąć na dysk.

8. DiGRA
 – strona akademickiego stowarzyszenia DiGRA (Digital Games Research Association), na której można znaleźć m.in. informacje na temat konferencji ludologicznych, listy mailingowe członków DiGRy czy linki do magazynów akademickich. Strona zawiera też rubrykę ?Hard Core? prowadzoną przez uznanych pracowników akademickich.

9. Game Studies
 – międzynarodowy magazyn akademicki skupiony  na estetycznym, kulturowym oraz komunikatywnym aspekcie gier komputerowych. Najnowsze wydanie poświęcono grze MMORPG EverQuest.

10. Ludologist
 – blog Jespera Juula, jednego z najbardziej uznanych ludologów, który od sierpnia 2008 roku wykłada na nowo utworzonym wydziale Game Center w New York University. Oto kilka przykładowych wpisów: Games Telling Stories?, New Collection on the Semiotics of Computer Games, Without a Goal: On Open and Expressive Games. Na blogu Juula znajdziecie też pokaźną kolekcję linków do innych stron i blogów.

Przygotowana przeze mnie lista zawiera jedynie kilka stron, które wydały mi się szczególnie ciekawe. Większość z nich opisuje  gry w sposób  akademicki. Zachęcam więc do przetrząsania sieci w poszukiwaniu własnych konfiguracji. Na deser polecam dosyć zaskakujący blog stworzony z myślą o graczach… katolickich. To Catholic Video Gamers. Jego twórcy, analizując oraz recenzując gry, szukują odniesień do wyznania katolickiego. Jedną z najświeższych gier na Catholic Video Gamers jest Devil Survivor (2009) , japoński erpeg taktyczny na platformę Nintendo DS.

Sonia Fizek

A jakie są Wasze ulubione blogi o grach? Zapraszamy do dyskusji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Ja z głównonurtowych portali informacyjnych czytam głównie Destructoida, stanowiącego dla mnie odpowiednią mieszankę świeżych wiadomości i dystansu do branży.

  2. A mnie niezmiennie bawią wiadomości z Gamepolitics. Z polskich najbardziej sobie cenię Femina Ludens, zdecydowanie za rzadko aktualizowany, ale za to pisany piękną polszczyzną, no i nigdy nie znajduję tam rzeczy, które są na każdym innym blogu/serwisie. To ostatnie to zresztą gówny problem newserów – wchodzisz na jeden, a jakbyś czytał wszystkie. Mało w Internecie oryginalnych treści…
    JMD

css.php