Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

29.05.2009
piątek

„Superbike World Championship 09” – recenzja gry

29 maja 2009, piątek,

Screen z gry SBK09PIĘKNE MOTOCYKLE WRACAJĄ

Wygląda na to, że producent serii „Superbike World Championship” postawił na ewolucję swojego doskonałego symulatora. Najnowsza odsłona „SBK 09” nie różni się niemal od poprzedniej części. Deweloper skupił się na eliminacji wad  „SBK 08”,  a samą grę podał nam w nowym, pięknym opakowaniu.

„SBK 09” prezentuje te same tryby rozgrywki, co poprzedniczka: od losowego wyścigu aż do wielkich mistrzostw. Jednym z pierwszych poprawionych elementów jest samouczek. W „SBK 08” był on nieprzystępny i chaotyczny, co szczególnie boleśnie odczuli  początkujący gracze. Tym razem twórcy wyciągnęli rękę do nowicjuszy. Prócz trybu treningowego, wprowadzono cztery diametralnie różne stopnie trudności. Gdy ustawimy najniższy z nich, gra zaprezentuje się nam jako wymagająca zręcznościówka, zaś na najwyższym poziomie musimy już w pełni kontrolować maszynę. Pomimo poprawionego tutoriala, początkujący gracze wciąż będą musieli poświęcić trochę czasu na naukę jazdy, a jeszcze więcej, by wysoko znaleźć się w rankingach.

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

Najbardziej doświadczeni znów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w trybie wyzwań. Trzeba tu wykazać się zręcznością przy balansowaniu motorem, wykonywać kaskaderskie numery czy też ścigać się z innymi zawodnikami przy „drobnych” modyfikacjach maszyny. Nagrody są identyczne jak w części poprzedniej – odblokowywanie zdjęć, filmików i obecność towarzyszących przy rozpoczęciu wyścigu „umbrella girls”, które są już chyba wizytówka całej serii. (W poprzedniej części uroda pań nie rzucała na kolana, teraz jednak prezentują się one o niebo lepiej).

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

W „SBK 09” możemy wybrać jedną z 17 drużyn z dwoma kierowcami na każdą z nich. Do dyspozycji mamy między innymi zespół Ducati Xerox Team Yamaha World Superbike czy Suzuki Alstare. Poszczególne ekipy różnią sie między sobą parametrami doświadczenia, rzetelności oraz wiedzy, co będzie rzutować na kluczowe decyzje natury strategicznej. Ponieważ Superbike World Championship nie jest tak prestiżowe jak Moto GP (w tych zawodach używa się specjalnych motorów nie dopuszczanych do komercyjnej sprzedaży), dlatego też wykorzystywane są seryjnie produkowane jednoślady, poddane wcześniej odpowiedniemu tuningowi.

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

Do dyspozycji gracza znów został oddany boks, w którym może on dowolnie modyfikować swoją ukochaną maszynę – wybierając elementy podwozia, rodzaj opon czy ciężar i zawieszenie itp. Zawsze można skorzystać z rady osobistego mechanika, który początkującym graczom poleci najlepszą konfigurację. Warto też brać pod uwagę to, co ekipa ma do powiedzenia odnośnie trasy wyścigowej, a nawet nadchodzącej pogody! Wszystkie te drobne, ale jednak istotne rzeczy pojawiają się już po pierwszych sesjach treningów i jazd kwalifikacyjnych przed głównym wyścigiem. Doświadczeni gracze zauważą, że odpadła jedna trasa. Co bardziej rozczarowujące, z niezrozumiałych względów padło na osławiony Nurburgring, który w latach swej świetności przekraczał długość ponad 20 kilometrów.

 

Przebieg rajdu uzależniony jest od ustawionego poziomu trudności. Na najwyższym gracz może się spodziewać, że tolerancja kontaktu maszyn podczas jazdy będzie dużo niższa. To dobra wiadomość – w poprzedniej części gry nawet na realistycznych ustawieniach motocykle potrafiły się ścierać ze sobą i nie ulegać kolizjom. Poza tym poprawiono interfejs. Teraz gracz ma możliwość na przykład ustawienia kamery w jednej z dziewięciu perspektyw tak, aby jazda i kontrola motocykla były dla niego jak najwygodniejsze.

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

Oprawa wizualna przedstawia się wyśmienicie. Jednak o ile maszynom i motocyklistom nie można nic zarzucić, o tyle otoczenie tras znów wypada nie najlepiej. Pojawiają się czasem nierówności graficzne – na przykład przy pięknej pogodzie trasy wyglądają doskonale (widać choćby odbijające się refleksy słońca), ale pojawienie się burzowych chmur skutkuje pikselozą na ekranie! Publika również się nie zmieniła – dalej jest wizualnie pasywna i wydaje z siebie tylka kilka rodzajów okrzyków, gdy mijają ją motocyklowi idole. Szczęsliwie, optymalizacja programu przebiegła pomyślnie, problemów technicznych typu zacięcia czy wręcz crashe nie uświadczy się. A trzeba pamiętać, że „SBK 09” jest pozycją multiplatformową.

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

Wprowadzono do „SBK 09” wiele kosmetycznych, ale jednocześnie istotnych zmian. Nim gracz zdecyduje się, którym zespołem  zamierza kierować, od razu zauważy, że twórcy, zamiast przedstawić samą sztywną  rozgrywkę, oddali całą atmosferę imprezy. Już oglądając główne menu (które niestety znów ładuje się stosunkowo długo) można stwierdzić, że „SBK 09” zrobione zostało bardzo efektownie. Oprawa audio nie ogranicza się do jednostajnych dźwięków motoru i sztucznych „ochów” i „achów” publiki, ale jest także cała ścieżka muzyczna. Całkiem pasująca zresztą, choć utwory potrafią się przycinać i przez cały wyścig może lecieć jeden kawałek… Wreszcie, drobną, ale miłą rzeczą jest dodanie komunikatów, plotek i informacji z nadchodzącego, już realnego sezonu Superbike World Champonship 2009 (a także ciekawostek z przeszłości)! To oznacza, że twórcy rzeczywiście czują cały klimat związany z wyścigami motocyklowymi.

Screen z gry SBK09
Screen z gry SBK 09

Na koniec parę słów o multiplayerze. Tutaj twórcy gry nie wysilili się i nie zaprezentowali niczego nowego. Do dyspozycji są tryby dla pojedynczego gracza:  wyścig, mistrzostwa, drużynowe mistrzostwa oraz wyścig z czasem (pobijanie rekordu innego zawodnika).

„SBK 09” prezentuje się  dobrze. Choć twórcy gry nie zdecydowali się na rewolucyjne zmiany w programie, to poprawili i dodali wiele elementów uatrakcyjniających rozgrywkę. Zadbano też o rozsądną optymalizację gry (co tym bardziej cieszy, bo to pozycja multiplatformowa). Motocyklowi wyjadacze nie poczują się z pewnością zawiedzeni, a i  ci dopiero zaczynający przygodę z komputerowymi jednośladami będą mieć dzięki „SBK 09” mnóstwo radości z wirtualnych wyścigów.

Aaron Welman

Ocena: 78%
 

0% 100%

Zalety: porządny symulator, motocykle, poprawiony model jazdy, wiele kosmetycznych zmian, optymalizacja gry, atmosfera wielkiej imprezy,  oprawia audiowizualna…

Wady: …choć miejscami bardzo nierówna (w szczególności w  otoczeniu tras), brak trasy Nurburgring ,brak nowości w rozgrywce, drobne błędy techniczne.

Dla rodzicówŚwietny wybór dla każdego, interesującego się  superszybkimi motocyklami. Gra jest jednak za trudna dla najmłodszych (program otrzymał kategorię PEGI 3+).

Minimalne wymagania sprzętowe gry SBK 09: Core 2 Duo 2.6 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 8600), 7 GB HDD, Windows XP SP2/Vista.

SBK 09, gra symulacyjna (wyścigi), bez ograniczeń wiekowych (PEGI 3+). Producent: Codemasters. Cena wersji PC: 119,90 zł.
 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php