Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

18.06.2008
środa

Ninja Gaiden II – recenzja gry

18 czerwca 2008, środa,

Ninja Gaiden IIKRWAWY BALET

„Slasher” jest określeniem gatunkowym stosowanym zazwyczaj w odniesieniu do filmowych horrorów, w których grupa ludzi stopniowo wyrzynana jest przez biegającego z nożem, tasakiem czy piłą szaleńca. W przypadku elektronicznej rozrywki nazywa się tak z kolei gry akcji, w których chodzi przede wszystkim o walkę  z zastępami wrogów przy użyciu broni białej.

„Ninja Gaiden” to seria gier z gatunku slasher właśnie, podobnie jak znacznie bardziej od niej popularne „God of War” czy „Devil May Cry”. Jest przy tym najbardziej z nich krwawa i wymagająca. Zaznaczyć jednak należy, że mimo pozornego realizmu jest to brutalność raczej komiksowa, przerysowana i zupełnie inna od tej, z którą mamy do czynienia w budzących liczne kontrowersje grach pokroju „Manhunta”.

Pierwsza część, która ukazała się cztery lata temu na Xboksa, uchodzi za najtrudniejszą grę na pierwszą konsolę Microsoftu.  Kontynuacja, dzięki systemowi częstszych punktów zapisu i regenerowania zdrowia, daje graczom większe fory, ale ci, którzy lubią łatwą, pozbawioną frustrujących momentów rozrywkę, nadal nie mają tu czego szukać. Słowa umieszczone na pudełku – według których „Ninja Gaiden II” jest idealne dla niedzielnych graczy – można zatem włożyć między bajki.
 

Ninja Gaiden II
Screen z gry

Bohaterem gry jest ninja o imieniu Ryu Hayabusa, walczący ze złem przyjmującym postać   różnych mniej lub bardziej fantastycznych stworów. O fabule można powiedzieć głównie tyle, że jest – poza tym to tylko pretekst łączący ze sobą kolejne sekwencje walk. Nie ona jest jednak w grach tego typu najważniejsza – liczy się przede wszystkim akcja, szybkość i umiejętne opanowanie ciosów,  łączonych  w efektowne kombinacje.

Równie istotne jest sprawne korzystanie z defensywy, bez której  miast płynnie dekapitować i szlachtować przeciwników, sami co chwila kończyć będziemy swój wirtualny żywot. Dotyczy to zwłaszcza niezwykle trudnych do pokonania bossów, znajdujących się na końcu każdego etapu.
 

Ninja Gaiden II
Screen z gry

Do  dyspozycji otrzymujemy ponad pół tuzina różnych broni, z czego większość odkrywamy wraz z biegiem gry. Są wśród nich zarówno tradycyjne dla ninja miecze czy shurikeny, jak i bardziej niestandardowe  – wyposażone w ostrza łańcuchy czy stalowe  pazury ? la Wolverine. Każda z broni lepiej sprawdza się w przypadku konkretnego rodzaju wrogów, natomiast co ambitniejsi gracze mogą spróbować ukończyć „Ninja Gaiden II” kilkukrotnie, za każdym razem używając wyłącznie jednej z nich i skupiając się na jej ulepszaniu. Naszym dodatkowym sprzymierzeńcem jest magia pozwalająca na przeprowadzanie szczególnie spektakularnych ataków przy użyciu sił czterech żywiołów: ognia, wody, wiatru i ziemi.
 

Ninja Gaiden II
Screen z gry

Bolączką gry jest kilka niedociągnięć natury technicznej. Przeszkadza przede wszystkim niesforna kamera, która momentami zamiast pokazywać przeciwników, śledzi plecy głównego bohatera  Zdarzają się również sporadyczne problemy z płynnością animacji, co drażni zwłaszcza wówczas, gdy zdarza się w ferworze walki – gra zatrzymuje się na sekundę, by doczytać dane z konsoli, w efekcie czego tracimy orientację.

Lokacje z kolei – mimo że zróżnicowane, bo przychodzi nam walczyć m.in. na smaganych deszczem ulicach, w podziemnych tunelach i tętniących zielenią dżunglach – są dość pustawe i ubogie w detale.
 

Ninja Gaiden II
Screen z gry

Nie są to jednak mankamenty, które w dużym stopniu psułyby przyjemność z zabawy. Dla miłośników szybkich gier walki, którzy nie boją się wysokiego poziomu trudności i których nie rażą fontanny krwi, „Ninja Gaiden II” to lektura obowiązkowa.  Gracze, którzy nie spełniają przynajmniej dwóch z powyższych warunków, raczej nie znajdą w niej niczego dla siebie.
 

Marzena Falkowska
 

Ocena: 4/6

Zalety: Pełna wyzwań, emocjonująca rozgrywka; spektakularne ciosy; bardzo dobra oprawa audiowizualna.
Wady: Mankamenty techniczne: niedopracowana kamera, sporadyczne problemy z płynnością animacji, mało szczegółowe lokacje.
 

Dla rodziców: Gra otrzymała klasyfikację PEGI +18. Ze względu na brutalność, krwawość, a także wysoki poziom trudności przeznaczona jest zdecydowanie dla odbiorców dorosłych.
 

Ninja Gaiden II, gra akcji na platformę Xbox 360, polska wersj językowa (napisy), od lat 18 (PEGI 18+). Cena: 229,90 zł. Dystrybutor: CD Projekt.
 

Zobacz trailer gry:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Świetna gra, polecam :>.

css.php