Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

18.07.2007
środa

Iran-USA: cyberwojna trwa

18 lipca 2007, środa,

Kadr z gry Assault on IranURATUJ „JĄDROWE” MAŁŻEŃSTWO

Co dziś najbardziej absorbuje uwagę (i czas) irańskich nastolatków? Msnbc.com donosi o nowej grze video, „Rescue the Nuke Scientist” (Na ratunek atomowym naukowcom), która poza granicami muzułmańskiego świata może budzić kontrowersje.

Gra powstała jako „cyberodpowiedź” na dotychczasowe amerykańskie „cyberprowokacje”, m.in. na wciąż w USA popularną freeware’ową „Assault on Iran” (Atak na Iran), przedstawiającą amerykańską napaść na obiekty nuklearne w Iranie i jest efektem ponad 3-letniej pracy tej samej islamistycznej grupy irańskich studentów, która stała za niesławną konferencją „Świat bez syjonizmu” („World Without Zionism”, 2005), gdzie prezydent Mahmoud Ahmadinejad wzywał do wykreślenia Izraela z mapy świata.

Politycznym tłem obu gier jest patowa sytuacja, w jakiej znalazły się oba kraje z powodu irańskiego programu nuklearnego. Zdaniem Waszyngtonu to przykrywka dla prac nad bombą atomową, czemu Teheran do dziś zaprzecza utrzymując, że ich projekt ma cel wyłącznie pokojowy.

W „Rescue the Nuke Scientist” oddziały amerykańskie łapią małżeństwo inżynierów jądrowych w trakcie pielgrzymki do Karbali, miejsca dla szyitów świętego. Gracz wciela się w irańskie służby bezpieczeństwa i bierze udział w tajnej misji pod kryptonimem „The Special Operation” (Operacja Specjalna). By ukończyć grę z sukcesem, gracz musi przedostać się na teren Izraela, uratować „jądrowe” małżeństwo, zabić oddziały amerykańskie i izraelskie oraz przechwycić ich laptopy zawierające poufne informacje.

Jeśli graczowi się nie powiedzie, wyskoczy okienko z treścią „Oporem możesz pokonać wroga”. Od początku do końca gry w rogu ekranu powiewa miniaturowa flaga Iranu. Jak podkreślają twórcy, celem ich była afirmacja poświęcenia i męczeństwa.

Grupa zamierza promować grę przede wszystkim na terenie Iranu i innych krajów muzułmańskich. W dalszych planach jest wydanie gry na płycie CD na Zachodzie.

Małgorzata Kozłowska

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php