Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

4.04.2012
środa

Botanicula – zapowiedź

4 kwietnia 2012, środa,

Świat po Machinarium

Fani surrealistycznych przygodówek point-and-click z niecierpliwością wypatrują nowej produkcji czeskiego studia Amanita Design. A jest na co czekać. Botanicula zapowiada się jeszcze ciekawiej niż Machinarium – zjawiskowa oprawa graficzna, oryginalna ścieżka dźwiękowa i (tradycyjnie już) przedziwny świat gry.

Botanicula to najnowsza przygodowa gra flashowa czeskiego zespołu, której świat zrodził się w wyobraźni animatora Jára Plachý. Jest to opowieść o losach pięciu kruchych lecz niezwykle dzielnych leśnych stworzeń. Przyjaciele walczą o przetrwanie ostatniego ziarenka z drzewa zaatakowanego przez złośliwe pasożyty. Nietypowa rozgrywka została wzbogacona dźwiękami alternatywnego zespołu DVA. I to właśnie niezwykłą ścieżkę dźwiękową doceniono na najbardziej prestiżowym festiwalu gier niezależnych Independent Games Festival. Zespół DVA zdobył w San Francisco główną nagrodę w kategorii „Excellence in Audio”. Akustyczno-elektroniczna muzyka czeskiego duetu (Honza Kratochvíl i Bára Kratochvílová) idealnie wkomponowuje się w osobliwy mikrokosmos Botaniculi. Warto także dodać, że swoje „freakfolkowe” utwory zespół DVA śpiewa w wymyślonym przez siebie języku. Z twórczością zespołu można zapoznać się na stronie MySpace oraz Last.fm.

Świat gry i rozgrywka

Świat Botaniculi przywodzi na myśl pierwsze projekty studia Amanita Design, takie jak Samorost i Samorost 2. Industrialna przestrzeń Machinarium ustąpiła miejsca wijącym się kłączom, a wyrazista kreska, delikatnie rozmytej pastelowej zieleni. Inni są także bohaterowie gry. Nieśmiałego mechanicznego ludzika zastąpiły zakręcone leśne stwory. Poznajcie Pana Piórko (Mr. Feather), Pana Gałązkę (Mr. Twig), Pana Lampiona (Mr. Lantern), Pana Makówkę (Mr. Poppy Head) i Panią Pieczarkę (Mrs. Mashroom).

Wprowadzenie kilku postaci jest ciekawym zabiegiem z perspektywy rozgrywki. Każdy dziwotwór ma bowiem własne niepowtarzalne atrybuty, które gracz będzie mógł wykorzystać podczas rozwiązywania kolejnych łamigłówek. Mechanika gry wydaje się bardzo zbliżona do tej wykorzystanej w poprzednich projektach. Nie zawiodą się więc gracze, których w Machinarium najbardziej urzekły zaskakujące zagadki. Jak zapowiadają twórcy Botaniculi, świat gry będzie wypełniony „easter eggami”. Gracze będą mogli także kolekcjonować animowane karty przedstawiające napotkane postaci. Botanicula dostarczy nam około 3-5 godzin emocjonującej rozgrywki.

To wszystko już w kwietniu. Póki co, pozostaje nam podziwiać grafiki konceptualne i zwiastun tej nietypowej ludycznej instalacji artystycznej. Na stronie Botaniculi możemy także zapoznać się z profilami dostępnych postaci i obejrzeć krótkie filmiki wprowadzające. Zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony oraz fanpage’a na Facebooku.

W Polsce grę Botanicula na PC/MAC wyda firma CD Projekt. Wstępna cena to 39,90 zł.

Sonia Fizek

Polecamy także: Czeskie machinacje

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. Czekam z niecierpliwością, bo Machinarium jest zachwycające i inspirujące. Mojemu 5-letniemu synowi nawet śniły sie jakieś dalsze ciągi zagadek…

 2. wow! zyc, nie umierac…
  zajaczka prosze wysciskac!

 3. Do kuszących atrybutów dorzuciłabym jeszcze cudnej urody okładkę, która sprawiła, że po raz pierwszy od dłuższego czasu rozważam zakup pudełkowej wersji gry – oczywiście w charakterze pamiątki do postawienia na półce, bo kto by tam czekał do czerwca, skoro premiera za dwa tygodnie.
  http://amanita-design.net/blog/wp-content/uploads/2012/03/Botanicula_Cover_600.jpg

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. twoje wnuki beda ci wdzieczne @tetelo….
  zajaczku, wroc!

 6. Ja także nie mogę się doczekać Botaniculi. Śledzę ją już od miesięcy :). Zagrzewam kciuki i szare komórki. Oby łamigłówki były na poziomie Machinarium albo jeszcze lepsze.

 7. Jest nowy trailer :). Zapraszam na stronę http://botanicula.net/. Botanicula będzie dostępna już 19 kwietnia.

 8. Ta gra z jednej strony wygląda strasznie, a z drugiej fajnie – aż przyciąga… Jednak cenią się za tak krótką rozgrywkę…

 9. @Karol: no dokładnie 🙂

 10. W tym przypadku chodzi chyba o jakość przeżyć, a nie liczbę godzin :).

css.php