Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

1.10.2008
środa

„Superbike World Championship 2008” – recenzja gry

1 października 2008, środa,

SBk08DLA MOTOCYKLOWYCH WYJADACZY

„Superbike World Championship 2008” to przykład dobrej, rzemieślniczej roboty – gra, która powinna spodobać się fanom wyścigów motocyklowych. „SBK 08”, jak sam tytuł podpowiada, opiera się na licencji Superbike World Championship, organizacji konkurującej z Moto GP. W związku z tym gracz będzie jeździć na motorach seryjnie produkowanych, lecz poddanych odpowiedniemu tunningowi.

Program prezentuje całą gamę różnorakich trybów – od pojedynczego wyścigu do udziału w wielkiej imprezie sportowej. Samouczek, niestety, jest chaotyczny i nieprzystępny, co nie ułatwi życia początkującym graczom. Ci bardziej zaawansowani mogą sprawdzić swoje umiejętności w trybie wyzwań, gdzie trzeba się wykazać zręcznością przy balansowaniu maszyną lub też  wykonywać iście kaskaderskie numery. Niestety, „nagrody” za wykonanie zadań nie rzucają na kolana – to odblokowywanie różnorakich filmików, zdjęć czy też pojawianie się tzw. „umbrella girls”, towarzyszących naszemu kierowcy przy otwarciu wyścigu. Takie smaczki mogły zostać bardziej dopracowane, producent jednak najwyraźniej się skoncentrował na istocie programu, czyli głównej rozgrywce.

Wyjadaczom z pewnością spodoba się boks, gdzie można dowolnie modyfikować swoje jednoślady, czy to w trybie prostym (dobre dla początkujących) czy też zaawansowanym, w którym rozpatruje się szczegółowo kwestie podwozia, ciężaru, rodzaje opon itp. Dodatkowo można wysłuchać rady technicznego speca należącego do zespołu, a także ustawić komputerowe asysty ułatwiające sterowanie motocyklem.

sbk08
Screen z gry „Superbike World Championship 2008”

Wyścigi nawet na niskim poziomie trudności są wyzwaniem i sama symulacja prowadzenia maszyny jest przedstawiona realistycznie, zwłaszcza gdy się włączy tryb zaawansowanego sterowania, w którym można już w pełni poczuć maszynę. Sporo czasu może upłynąć nim zaczniemy uzyskiwać wyższe pozycje w rankingu, a co dopiero pojawiać się na ich szczycie.

sbk08
Screen z gry „Superbike World Championship 2008”

Element, który nieco rozczarowuje to kraksy. Choć początkujący gracz z pewnością na początku będzie ulegać wielu kolizjom, to doświadczony jednak stwierdzi, iż stopień tolerowania zderzania się motocykli jest dość wysoki.

Dodatkowe elementy gry są skromne, a sama rozgrywka może wydawać się nieco bezpłciowa, jednak „SBK 08” mimo wszystko dobrze spełnia swoją rolę symulatora. Nie odczuwa się, niestety, atmosfery wielkiej imprezy, głównie z powodu słabej oprawy dźwiękowej i przeciętnej ścieżki muzycznej.

sbk08
Screen z gry „Superbike World Championship 2008” 

Podobnie jest z grafiką – twórcy koncentrują się na wyłącznie modelach motocykli i kierowców z pominięciem otoczenia. Tytuł z pewnością nie jest przeznaczony dla laików, czego w pełni świadomi są sami twórcy „SBK 08”. Jednak zapaleni miłośnicy jednośladów powinni znaleźć tu wiele satysfakcji.
 

Aaron Welman
 

Ocena: 4/6

Zalety: Dobry symulator, różne tryby rozgrywki, motocykle.
Wady: Tylko dla doświadczonych graczy, „sztywna” rozgrywka, długie wczytywanie się menu i kolejnych etapów rozgrywki, słabiutkie otoczenie tras.
 
Dla rodziców: Gra jest pozbawiona wszelkiej brutalności, dlatego też nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Mimo wszystko przez wysoki poziom trudności dyskwalifikuje ją jako produkt dla najmłodszych graczy. W „SBK 08” najlepiej będzie się bawić młodzież, która miała już wcześniej kontakt z symulatorami wyścigów, zwłaszcza tych motorowych. Gra rozwija zręczność i koordynację ręka-oko,  poprawia także koncentrację w związku z wymagającym sterowaniem maszyny.
  
 

SBK 08, zręcznościowa symulator wyścigów motocyklowych na  PC oraz konsole Xbox 360, PS2, PS3 i PSP, bez ograniczeń wiekowych, w oryginalnej wersji językowej. Cena: 99,99 zł (PS2), 49,99 (PC), 199,99 (Xbox360). Dystrybutor: CITY Interactive.
 

Zobacz trailer gry:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php