Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

14.02.2008
czwartek

Recenzja książki: „Miłość w sieci. Internet i emocje” – Aaron Ben-Ze’ev

14 lutego 2008, czwartek,

Miłość w sieciSZALEŃSTWA CYBERMIŁOŚCI

Z okazji Walentynek przypominamy recenzję książki „Miłość w sieci. Internet i emocje” Aarona Ben-Ze’eva. Zapraszamy do lektury.

Internet nieustępliwie rozszerza swoje wpływy, stając się dominującą przestrzenią społecznej komunikacji. Przenosimy do sieci nasze interesy, powierzamy elektronicznym bankom finanse, elektroniczna poczta kryje nasze sekrety, w elektronicznych sklepach kupujemy coraz więcej produktów i usług. W cyberprzestrzeni szukamy informacji i rozrywki, ale nade wszystko poszukujemy kontaktów z innymi.

Służy więc Internet do utrzymywania kontaktów ze znajdującymi się daleko bliskimi i przyjaciółmi, ale też umożliwia tworzenie nowych więzi z osobami, których się nie zna i nigdy nie widziało.

Wydawać by się mogło, że ta bariera braku bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz jest wielkim ograniczeniem uniemożliwiającym powstawanie przynajmniej części związków, które wymagają głębszego zaangażowania emocjonalnego.

Tymczasem w sieci kwitnie miłość. Internet służy nie tylko podtrzymywaniu intymnych związków zakochanym rozdzielonym np. przez obowiązki służbowe, jest nie tylko miejscem świadczenia płatnych usług cyberseksualnych. W Internecie nieustannie powstają nowe intymne związki, często o charakterze silnie erotycznym.

Aaron Ben-Ze’ev, profesor filozofii uniwersytetu w Hajfie, przygląda się bliżej miłości kwitnącej w sieci. W książce „Miłość w sieci” klasyfikuje różne problemy związane z uczuciowym i erotycznym zaangażowaniem na odległość, próbując odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy cybermiłość jest prawdziwą miłością?

Nie ulega wątpliwości, że angażuje ona prawdziwe emocje, prowadzące nieraz do prawdziwej aktywności seksualnej, choć partnerzy znajdują się po przeciwnych stronach teleinformatycznego połączenia. Czy jest to tylko szczególny przypadek autoerotyzmu, czy już prawdziwy pełny związek?

Pytanie o tyle istotne, że przygód w sieci poszukują przeróżne osoby, nie tylko samotnicy nie odnoszący sukcesu w realnym życiu. Internetowym romansom „na boku” oddają się też małżonkowie, czy jednak taki romans na odległość jest już aktem zdrady? Czy tylko nową formą rozrywki, równie niewinną jak gra komputerowa (w wielu z nich trzeba zabijać, ale przecież nikt nie mówi, że popełnia się zbrodnię).

„Miłość w sieci” jest bardzo ciekawą podróżą po nowym wymiarze człowieczeństwa, ujawnionym przez najnowsze techniki komunikacji. Wolna od dydaktyzmu i moralizatorstwa pokazuje liczne przypadki zachowań, które, choć niejednego tradycjonalistę zaszokują i oburzą, to jednak wiele mówią o naszej naturze.

Edwin Bendyk

Tekst opublikowany w tygodniku „Polityka” (31/2005).

KupAaron Ben-Ze’ev, Miłość w sieci. Internet i emocje, Rebis, Poznań 2005 r., tłum. Anna Zdziemborska, s. 336.


CZYTAJ TAKŻE:

E-rotyka. Poświęcone miłości i erotyce serwisy internetowe biją na całym świecie rekordy popularności, a wraz z nimi pojawiają się nowe zjawiska uzależnienia, mrocznego cyberseksu i cyberzazdrości, doprowadzającej do rozpadu realne związki.

Księżyc, słowik, róże, enter. Produkt pod nazwą romantyczna miłość mości sobie miejsce w zbiorowej wyobraźni i ma się tam nadzwyczaj dobrze. Jest wszak precyzyjnie ometkowany, ma bardzo konkretną instrukcję obsługi i czytelne funkcje. Nawet w randkach online można odnaleźć nawiązania do romantycznego wzorca zakochania się.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php