Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

28.02.2007
środa

PlayStation 3 kontra Xbox 360

28 lutego 2007, środa,

WOJNA NA KONSOLE

Do polskich sklepów trafi niebawem PlayStation 3 – konsola do gier firmy Sony. To nowa konkurentka Xboksa 360 – konsoli Microsoftu. Dwie wielkie firmy stoczą walkę o nasze względy.

Piotr Pągowski na pierwszy rzut oka jest typowym biznesmenem. Na co dzień nosi eleganckie koszule i marynarki. Używa suchego języka finansisty. W końcu w międzynarodowej firmie korporacyjny dress code zobowiązuje. Przez wiele lat był dyrektorem oddziału Intela (producenta procesorów) na Europę Środkowo-Wschodnią. Teraz pracuje w Microsofcie. Ale gdy kończą się spotkania i milkną komórki, Pągowski odpala w domu swoją konsolę i zakłada futurystyczną zbroję komandosa Marcusa Feniksa.

To bohater gry komputerowej „Gears Of War”, największego przeboju ostatnich miesięcy. Liczy się w niej refleks, celność i odrobina taktycznego myślenia, gdy trzeba sprawnie pokierować oddziałem komandosów. Ekran telewizora aż kipi od efektów specjalnych, których nie powstydziłby się Hollywood.

Dla Pągowskiego taka rozrywka to świetny relaks. Teraz będzie chciał do niej przekonać Polaków, bo to właśnie należy do jego obowiązków w Microsofcie. Jako szef działu domowej rozrywki odpowiada m.in. za sprzedaż konsoli Xbox 360, która w listopadzie trafiła na sklepowe półki. To za sprawą Pągowskiego w centrach handlowych i w sklepach Media Markt pojawiły się ubrane na srebrno hostessy, które namawiały klientów do przetestowania możliwości nowej zabawki.

Pod koniec marca z podobną kampanią rusza inny gigant elektronicznej rozrywki – Sony. Do sprzedaży w Polsce trafia bowiem skonstruowana przez Japończyków konsola PlayStation 3. To główny konkurent Xboksa. Do niedawna dochodziły do nas tylko echa światowej wojny na konsole pomiędzy Sony a Microsoftem o prymat w dziedzinie elektronicznej rozrywki. Teraz, gdy produkty obu firm pojawią się na półkach naszych sklepów, także w Polsce zacznie się walka na całego. Do zdobycia jest ok. 4 mln polskich graczy, ale liczba ta ma szybko rosnąć. Może dlatego Pągowski trenuje celne oko?

Konsole to uproszczone komputery – maszyny stworzone tylko do gry. Nie mają klawiatur, tylko kilka przycisków i kontrolerów (tzw. pady). Podłącza się je do telewizorów. Specjalne procesory przeliczają w nich grafikę, dodają efekty specjalne. Wszystko po to, aby obraz na ekranie był szybki i efektowny. Jeszcze 10 lat temu nikt nie traktował ich poważnie, podobnie zresztą jak samych gier komputerowych. Ale dziś od wyników sprzedaży PlayStation 3 zależy przyszłość koncernu Sony, bo kosztowne prace projektowe pochłonęły miliard dolarów i wpędziły firmę w finansowe kłopoty. Niepoważne maszynki do grania nagle stały się dla biznesu rozrywkowego bardzo poważną kwestią.

Wszystko zaczęło się na przełomie 1994 i 1995 r. Wówczas Sony wprowadziło do sprzedaży konsolę PlayStation. Było to w czasach, kiedy najlepsze gry komputerowe powstawały tylko na komputery PC. Komputery domowe mają jednak jeden feler – właściwie każdy jest unikatem, bo dzięki tzw. otwartej strukturze składa się je z tysięcy elementów dostępnych na rynku. Dlatego często trzeba w nich coś ustawiać, usprawniać i uzupełniać. Z kolei konsole mają strukturę zamkniętą. Nic się nie da wymienić. Ich żywotność obliczana jest z reguły na 5 lat. Potem się starzeją i są zastępowane przez kolejną generację urządzeń.

PlayStation nie było tak naprawdę pierwszą konsolą do gier. Od lat 80. podobne, choć mniej wyrafinowane, produkowały japońskie firmy Sega (dziś zepchnięta do defensywy) i Nintendo (dziś promują swą nową konsolę Wii). PlayStation była za to pierwszą maszynką, która utrwaliła się w pamięci młodych ludzi. Kontrowersyjne reklamy (protestował m.in. Kościół) sprawiły, że konsola Sony stała się kultowym przedmiotem pokolenia dzisiejszych 20-30-latków. Niewielkie dostawy, które na początku przychodziły do zalewanej komputerowym piractwem Polski, rozchwytywano na pniu. 

– Z maszyny do grania stworzono popkulturowy gadżet – tłumaczy dr Mirosław Filiciak, socjolog i znawca gier komputerowych, autor książki „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej”. O konsoli Sony – jako ikonie w życiu młodych Brytyjczyków – pisał już 5 lat temu w książce „Trigger Happy” Steven Poole, pisarz i socjolog, analizujący świat nowych mediów. PlayStation przyczyniła się też do upowszechnienia płyty CD jako nośnika informacji multimedialnych.

Łącznie Sony sprzedało na świecie 100 mln konsoli. Po pięciu latach wypuściło na rynek PlayStation 2, która okazała się podobnym hitem (sprzedano jej 111 mln, z czego w Polsce 500 tys.). Japoński gigant znalazł też sprytny sposób na zarabianie na swym gadżecie. Żeby móc napisać i wydać grę na konsolę, trzeba dostać od Sony pozwolenie (wykupić licencję). Dzięki temu konsola sprzedawana jest właściwie po kosztach, a prawdziwe zyski płyną ze sprzedaży oprogramowania. Dlatego też gry konsolowe są drogie. Nowość na komputery PC kosztuje od 50 do 150 zł. Na konsolę – zazwyczaj 250 zł.

Producenci konsoli wykorzystują tu podobny mechanizm jak operatorzy telefonii komórkowych, którzy dotują aparaty, a zarabiają na usługach. Mimo tych zabiegów, gra na konsolach pozostaje drogą rozrywką. Nowe urządzenie, tuż po rynkowej premierze, kosztuje ok. 2 tys. zł. W ciągu 5 lat sprzedaży cena konsoli spada do kilkuset złotych.

Przez pięć lat PlayStation pozostawała niezagrożonym liderem, zaledwie podszczypywanym przez Segę i Nintendo. Ale w 2000 r. amerykański Microsoft ogłosił, że widzi dla siebie wielką szansę w tej dziedzinie. Deklaracja Billa Gatesa zaszokowała świat. Producent Windowsa i poważnego oprogramowania dla firm miałby się zająć wydawaniem gier?

W 2001 r. na rynku pojawił się Xbox, a 25 mln sprzedanych konsoli zachęciło informatycznego giganta do podtrzymania produkcji. W końcu 2005 r. Microsoft wypuścił Xboksa 360. Sprzedano go już 10 mln, a w planach na ten rok jest kolejne 15 mln. Na odpowiedź Sony, wielokrotnie przesuwaną, trzeba było czekać do ostatnich dni grudnia 2006 r. – tuż przed gwiazdką PlayStation 3 weszła do sprzedaży w Japonii i USA. Jak zawsze z pompą i marketingowym hukiem.

Na polską premierę czekamy do 23 marca. Xboksa można zaś kupić już od kilkunastu tygodni. Obie firmy przygotowują się do zmasowanej kampanii reklamowej. Obie będą chciały promować konsolę jako jeszcze jedno urządzenie służące rodzinnej rozrywce, które każdy powinien mieć w domu. Obiektem marketingowych zabiegów staną się więc ojcowie rodzin na równi ze swymi pociechami. – Na świecie 25 proc. graczy ma powyżej 25 lat, kolejne 25 proc. powyżej 35 lat. Ci starsi traktują wieczór spędzony przed konsolą jako alternatywę dla innych rozrywek – wczoraj byliśmy w kinie, jutro idziemy ze znajomymi na piwo, to dziś pograjmy – mówi Piotr Pągowski.

Rosnąca młoda wielkomiejska klasa średnia jest atrakcyjną grupą docelową, bo chętnie i dużo wydaje na rozrywki. – Ta walka toczy się o miejsce w salonie, tuż obok płaskiego ekranu, dekodera cyfrowej telewizji i zestawu kina domowego – mówi Mirosław Filiciak. Zresztą konsola z powodzeniem może zastąpić niektóre z tych sprzętów.

Zarówno Xbox 360 jak i PlayStation 3 to tzw. konsole nowej generacji – multimedialne kombajny, na których można słuchać muzyki, plików MP3, oglądać filmy, zdjęcia z wakacji (z płyt lub bezpośrednio z aparatu). Oba urządzenia mają możliwość podłączenia zewnętrznych dysków twardych. Oba mogą pracować w trybie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Oba łączą się przez Internet ze specjalnym portalem, na którym do pobrania są setki dodatków i filmików. W USA działa już internetowa wypożyczalnia filmowa Microsoftu – Xbox pracuje wtedy jako przystawka do usług „wideo na żądanie”. Ma też wbudowany komunikator, który pozwala na telefonowanie przez Internet (tak jak w Skype). Konsola Sony korzysta z kolei z najnowocześniejszych płyt Blu-ray, uznawanych za następcę DVD.

Główną różnicą między konkurentami na razie pozostanie jednak cena. Xbox 360 w pełnej opcji kosztuje 1599 zł (w wersji podstawowej 1199 zł). PlayStation jest technicznie bardziej zaawansowana i sporo droższa. Ma kosztować 2399 zł. Nawet zamożniejsze rodziny – do których oba koncerny kierują ofertę – nie będą chciały kupić obu urządzeń. Walka będzie więc tym ostrzejsza.

Sony i Microsoft będą musiały pokonać jeszcze jedną barierę: polską mentalność – tłumaczy Filiciak. Przyjęło się, że komputer ma służyć do nauki. Już dziś to jeden z popularniejszych prezentów komunijnych. I bardzo dobrze, bo nieumiejętność jego obsługi we współczesnym świecie to kalectwo. Ale kupuje się go w celach edukacyjnych, nawet jeżeli dzieci – przynajmniej na początku – grają głównie w gry. Kupując konsolę trzeba się przyznać przed samym sobą, że wydajemy pieniądze na elektroniczny rozrywkowy gadżet.

Liczba użytkowników PlayStation i Xboksa w Polsce rośnie. – Jeszcze 5 lat temu co dwudziesta sprzedawana przez nas gra była na konsole. Dziś już co trzecia – mówi Tomasz Jarzębowski z polskiego oddziału Electronics Arts, największego wydawcy gier na świecie. W USA i Europie Zachodniej największe konsolowe hity reklamowane są tuż przed głównym wydaniem wiadomości.

Zdaniem ekspertów firmy doradczej PricewaterhouseCoopers, wartość światowego rynku elektronicznej rozrywki przekroczyła w zeszłym roku 30 mld dol. (to więcej niż np. przychody ze sprzedaży biletów do kina). Z prognoz wynika, że do 2010 r. zbliży się do 50 mld dol., bijąc rynek dystrybucji muzyki. Na elektroniczną rozrywkę najwięcej wydają Amerykanie – 10 mld dol. rocznie. Japończycy – 3,5 mld dol. Z kolei w Europie liderami „w przepuszczaniu pieniędzy na głupoty” są Brytyjczycy – ok. 3 mld dol., Niemcy – 2 mld i Francuzi – 1,4 mld. Polski rynek jest jeszcze słabiutki – 100-150 mln dol. Na razie mamy inne priorytety i ważniejsze, niezaspokojone potrzeby. Ale to się szybko zmienia.

Piotr Stasiak

Tekst opublikowany w tygodniku „Polityka” (9/2007) 
 
 

Zobacz także:

Wielka gra –  Gry komputerowe to poważna sprawa. Angażują wielkie pieniądze, wpływają na wielką politykę, pobudzają rozwój najbardziej zaawansowanych technologii.
 
Gra na dwa światy – Ukryjcie tę wiadomość przed dziećmi: gry komputerowe nie ogłupiają! Na odwrót: od grania szybko rośnie wskaźnik inteligencji IQ, o 15 punktów w skali pokolenia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 48

Dodaj komentarz »
 1. Bo u nas to wszyscy na piratach jadą !!! pozdro

 2. xbox to konsola dla tych których nie stać na ps3 bo tylko cena moze z ps3 konkurować!!!

 3. Xbox 360 to bardzo dobra konsolka, przykro mi Hemp, ale uważam, że lepsza od PS3, przynajmniej pod względem gier.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. masz tu dane o sprzedaży konsol w Europie, Xbox maa przewagę 😛 http://xboxspot.pl/Aktualnosci/4474,0,Najlepiej_sprzedaj%C4%85ce_si%C4%99_gry_i.aspx

 6. Xbox rzeczywiście ma przewagę nad PS3 w ogólnej liczbie sprzedanych konsoli, ale PS3 ma obecnie lepszą dynamikę sprzedaży. Osobiście wole 360tke.

 7. Mam Xboxa 360 i chciałam się dowiedzieć, czy mogę podłaczyć ze sobą dwie konsole tak żebym mogła grać razem z koleżanką?

 8. PS3 bo jak dla mnie lepsza dynamika iii.. NIE NAWIDZE PADA OD XBOX-a 360

 9. POMOCY CO JEST LEPSZE PS-3 CZY XBOX360 NIE PATRZĄC NA CENE?

 10. Nie patrząc na cene, ps3 jest chyba lepsze. Wychodzą na niego gry które nigdy nie wyjdą na X-boxa ponieważ zawierają ponad 15 gb, np MGS4 albo Heavenly sword.

 11. Mam starego X’a i PSP i tez zastanawialem sie czy pojsc droga MS czy zoltych braci. Sorry Bill, ale Sony bardziej do mnie przemawia. Aroganckie koncepcje MS od lat wprowadzane chamsko do domow i mozgow klientow wychodza mi juz bokiem. Oba koncerny licza kase i slinia sie na nowych klientow, ale Sony przynajmniej nie olewa starych graczy i nie odwraca sie od nich pokazujac srodkowy palec na pozegnanie. OK… wiec kupilem PS3 i mowiac krotko jest zajebiaszcza 🙂

 12. wes ps3 ma zwalony pad i mało gier na xksa z dyskiem 120kg nikt nie podskoczy

 13. witam wszystkich mam zamiar sobie kupic jedna z konsoli i nie wiem wlasnie co wybrac ogladalem juz przez pewien czes i cenowo sie nie wiele ruznia.a jak z grafika na czym lepiej odbiera co lepiej kupic nie patrzac na cene ???

 14. kup xbox 360 lepsze gry i wogóle

 15. grałeś na ps3 jak nie to nie kupuj żle sie gra a xbox 360 jest super kup premium albo elite a jak nie to grafa jest lepsza od ps3 np gta 4

 16. …też będę kupował konsolę, nie wiem tylko jaką – pewnie xBoxa, bo nie chcę wydawać tak dużej kasy na PS3. A na razie nowiutki Radeon nieźle pracuje xD

 17. elo wszystkim…o to co mam wam do powiedzenia (czytaj nick) najlepsze jest ps3 i nie zmienie tego zdania i kazdy kto ma inne zdanie niech wyskoczy na pvp (w tibii :PP)…moze i dopiero sie rozwija ale ma duzo zaj… exclusivow a bedzie ich coraz wiecej z nadchodzacym rokiem…poza tym jesli chcecie zaiczac wszystkie gierki to nie oplacasie kupowac xboxa bo wiekszosc gier tylko na niego ychodzi tez na pc… wiec chyba odpowiedz jest jednoznaczna
  narq

 18. bedzie kasa to bedzie PS3 i oryginalne gry, na razie musze zadowolic sie x360…w sumie nie tak zle 700 + 100 za przerobke + 5 zeta dvdDL, wiem ze jestem zly, ale nic na to nie poradze…ide rznac w GTA 4 :*

 19. ma duzo zaj.. exclusivow?pss moze je wymienisz a ja wymienie ci te na xboxa i zobaczymy ktory ma wiecej:P

 20. PS3 JEST NAJLEPSZE.Zobaczcie sobie ten tytuł na ps3 a zrozumiecie czemu Gran Turismo HD!!!!!!

 21. i co to dzieki tej gierce ps3 jest najlepsze?

 22. Dzieki tej gierce i wielu nastepnym bedzie mozna zobaczyc na co stac ps3.Dodaje link
  http://www.gametrailers.com/player/23942.html

 23. Gadajcie co chcecie xboksiarze! PS3 pnie w gore i to ostro,a xbox podzieli los dreamcastaza pewne.XBOX POKAZUJE JUZ MAKSYMALNA GRAFE, PS3 JESZCE NIE.TO DOPIERO POCZATEK!!!. SEEYA

 24. Mam dwie konsolki X360 i PS3
  Uważam że obie są dobre zależy od gustu kupującego najpierw miałem X360 potem PS3. Na X360 jest sporo gierek oraz dla mnie lepszy pad lecz trzeba płacić abonament (xbox live) jak się chce grać na multi w PS3 tego nie ma.Na X360 można kopiować piosenki ale tylko z płyty lub z kompa nie można z pamięci przenośnej czyli jakieś mp3 czy mp4 lub telefon (a sony ericsona Xbox 360 to już w ogule nie widzi) mozna też odtworzyć muzyke podczas gry.Na PS3 można muzyke kopiować ze wszystkiego lecz podczas gry nie da sie odtworzyć i PS3 ma pada z wykrywaniem ruchu ;] bardzo fajny bajer ;].

 25. Panowie W tej chwili gry na xboxa wykorzysuja 100% mozliwosci konsoli lecz przy ps3 jest inaczej bo gry na ps3 do tej pory wykorzystuja tylko 13% mozliwosci konsoli jestem za PS3 wkoncu to ona zostala uznana konsola nowej generacji!!

 26. xbox 360 poprostu rządzi . niektóży tak nie myślą bo patszą na wygląd ps 3 która jest badziewna bo takie gta4 sie poprostu na niej tnie w niektórych miejscach wiem to bo gralem u kumpla . osobiście mam xbox 360 elite który poza bardzo wygodnym padem ma jescze dvd odtwarzacz muzyczny i bardzo czytelne i proste menu nie to co w ps3 gdzie czasem można coś zwalić bo niewie sie gdzie sie jest . pozdro dla posiadaczy xboxa 360 MACIE NAPRAWDE SUPER KONSOLE NAJWYRZSZEJ KLASY !!!!!!!!!!!

 27. Kupiłem najpierw Xbox360! Myślałem ze jest lepszy od PS3 ale gdy pograłem u kumpla na PS3 to odrazu sprzedałem 360 i kupiłem PS3!! Na PS3 jest owiele wygodnijszy pad i wogle lepiej sie gra!

 28. sam mam plejke i uwazam ze jest lepsza od xboxa. poniewaz mam kumpla ktory juz kupuje drugiego xBoxa bo cos sie przegrzewa i co jakis czas w reczniki go owija zeby mu sie styki przegrzaly i wtedy dopiero odpala, a co najwazniejsze zaplacicie 400- 500zl drozej za plejke ale macie neta za darmo a na xBoxa net kosztuje 200zl wiec jakby nie patrzac to na to samo wyjdzie jak bedzie sie gralo na necie z innymi uczestnikami.Pierwsza wersja plajki 3 miala problem z tymi czytnikami kart pamieci ze wplywalo to na jakos gry, ale kolejne wersje bez tych czytnikow sa juz zaj…. a co xBox zrobil NIC wypuscili jedna wersje 360 i dalej nic w tym kierunku nie robia. A co najlepsze plejke nazywa sie ze niby jest zbyt elegancka ale jak wiadomo wszystkie telewizory i kina domowe sa czarne wiec wiadomo ze lepiej sie wpasuje w kazdy koncik. Moglbym pisac jeszcze duzo ale mysle ze to zbedne i ze to co napisalem przekunuje jednak do kupna plejki.

 29. ps3 ma blureja wiec lepszy

 30. w niemczech xbox 360 kosztuje 536 zlotych a w polsce od 800 do 1300 a ps3 850 zl warto kupywac w niemczech

 31. Ta…chyba używany na ebayu. Standardowo 300e za ps3 slim w sklepach…260-270e najtaniej na necie

 32. Wy nie znacie żadnej prawdy… Ani o Xbox 360 ani o PS3

  Xbox zalety:

  lepsza grafika od Ps3
  strony z podrabianymi grami
  kolorowe (miotacze)
  odtwarzacz DvD HD
  bezprzewodowy (miotacz)
  bardzo tani

  Ps3 zalety:
  Blue-ray
  nawet dobra grafa

  Ps3 wady:
  orginalne gry
  droga cena
  gorsza grafa od Xboxa

  TYLKO XBOX 360

 33. PS3 jest o wiele lepsze. MS robi trik. Sama konsola 360 jest tania ale Wi-Fi adaptor, XBox Live. I wiele wiele innych razem kosztuje o wiele więcej niż PS3 bo PS3 ma to wszystko wbudowane

 34. Witam!

  Już dość się naczytałem tutaj o X-sie i PS3…
  Jedni piszą, że X ma większą sprzedaż…- lol2000 , ludzie X wyszedł dwa lata wcześniej od PS3 więc co w tym dziwnego- jest mniej gier, co z tego, jeśli wszystkie gry z 360 są na PC!!!, poza tym Blu-Ray na Microsofcie nie odpalisz, a gry z PS3 o pojemności ( Obecnie nawet 50 GB) nigdy nie wyjdą na X- Boxa z taką jakością, jaka jest na PS3.

  Mam obydwie konsole- X360 Arcade i PS3…
  X-360 kupiłem ,bo było nowe… niestety jak zobaczyłem jakość u kumpla, od razu zmieniłem zdanie i zacząłem zbierać na PS3…
  Obecnie mam PS3 Slima z 250 GB twardzielem, grami w BLu- Ray, bezprzewodowy net(nie jak w X-sie na kablu), czyta wszystkie filmy i zrzuca na dysk co tylko włożę do napędu, nie mam problemów z DARMOWĄ!! rozgrywką Online, zarejestrowałem się w Polsce bez żadnych kombinacji, obecnie zbieram na Pełne GT5 i God Of War 3, które nigdy nie będą ani na PC, ani na X-sie

  Mam X-sa , który był dobry 3 lata temu, w trakcie premiery- tyle powiem… a o awaryjności nie wspomnę… 1/3 konsole ma awarię- moja w serwisie była 2 razy… a gwarancja jest tylko na dwa lata- PS3 nawet na PIĘĆ!!!

  I Nie pitolić mi tu (za przeproszeniem), że X- 360 ma lepszą grafikę… Mam Ninja Gaiden 2 zarówno na X-sa i PS3… Wystarczy tylko spojrzeć na mapowanie, tzn. Detale zbroi bohatera- na X-sie są płaskie, ba PS3 w pełni w 3D- mapowanie jest znacznie lepsze, poza tym kto gra teraz w gry 4- 8GB – które są na X-boxa, jeśli nawet głupie GTA IV na PS3 ma 25 GB, a nowy Medal OF Honor 50 GB!!!!

  Kupujcie PS3, żeby potem nie żałować…Wszystkie gry z X-sa na PC!!!

 35. Ja tam sobie kupuję PS3, mam już 2 konsole Sony (PS2 i PSP). Poza tym pad (podobno niektórzy uważają że od X jest lepszy) mnie nie będzie przeszkadzać bo już się przyzwyczaiłem i mi pięknie się w dłoni trzyma =)

 36. a poza tym jeszcze jedna rzecz. Ludzie pomyślcie. X jest na rynku już długo, PS3 jest trochę nowsza. Na razie nie piszą o PS4, a przecieki jakieś są, że wyjdzie X 720 (i to nie chodzi o jakieś podróbkowe filmiki na YT ; podobno ma wyjść około 2012) ale to nawet nie o to chodzi. Pomyślcie, PS3 lepiej się rozwinie bo jedzie na lepszej technologii. Możecie się nie zgadzać ale takie moe skromne zdanie 😀

 37. Garsa- rozwaliłeś mnie tym kompletnie normalnie padłem ze śmiechu 😀
  Ninja Gaiden 2 jest exclusivem na xbox 360 ! nie ma go na ps3 i nie będzie

 38. Garsa- nie wszystkie gry na x360 są na pc. Sa tez exclusivy takie jak fable 2, gears of war 1 i 2 seria crackdown i ninja gaiden 2

 39. po pierwsze internet w ps3 jest bezpłatny a w Xcegle 12 zł na miesiąc xbox 360 0:1 ps3 po drugie ps3 ma o wiele lepszą grafe xbox 360 0:2 ps3 po trzecie to co w perwszym możesz sobi grać w darmowe siecówki xbox 360 0:3 ps3 po 4 ps3 ma blu-ray co jest bardzo wielkim plusem dla ps3 xbox 360 0:4 ps3 po piąte ps3 działa z 5 lat a xpudełko po roku ci sie psuje Xcegła 0:5 PS3 no i ps3 ma na pewno o wiele więcej plusów …. to jaki z tego morał ? jesli chcesz konsole porządną i działającą ponad 5 lat to kupuj PS3 a jeśli chcesz krótko działające pudło kupuj xboxa PS3 lepszy!!!!!

 40. masz tu dane o sprzedaży konsol w Europie, Xbox maa przewagę

  bo po 1 xbox jest dłużej na rynku niż ps3
  po 2 więcej gier na xboxa jest 2 razy gorszych graficznie i tanich jak barszcz 😀

  nowości są dla ps3 i dla xboxa też chodź ps3 jest lepsze graficznie
  kolega u góry widać strasznie broni swej konsoli xD
  Pozdro

 41. Ps3 jest najlepsze z najlepszych. Widziałem grafe na ps3 i xbox i???? xbox sie chowa, poczytajcie o awaryjności Xboxa tragedia. tylko PS3 🙂

 42. Osobiście posiadam PS3 i Xbox 360 i uważam że X wygrywa pod każdym względem. Gry 15 to nieproblem np FF XII jest wydane na 3 płytach i starczy to zainstalowac na dysku i niemusumy żaglowac płytami wiec problemu niewidze gry które kiedyś wychodziły na PS są już dostępne na X np FF XII Tekken, Resident Evil i wiele innych microsoft niepozwoli sobie na sprzedaz praw do gier takich jak PGR czy Gears of War. Producenci gier widza zę większa popularnościa cieszy się x i dlatego śmiało sprzedaja prawa do tych gier na Xbox 360. W PS3 masz może z 15 znajpmych ze świata a na Xbox hmm koło 100 czyli widac dużą różnice mimo iz gra internetowa na xbox jest płata to i tak cieszy sie wieksza popularnośćia.
  POLECAM xBOX 360 MAM OBIE KONSOLE I XBOX MA LEPSZEGO PADA O WYGLADZIE ZEWNETRZYM NIEWSPOMINAM

 43. dlatego ma przewage bo wcześniej wyszedł !?

 44. Ze skrajności w skrajność… Osobiście mam PS3 i nie żałuję. Co do awaryjności; mój PS spalił się 2 razy w ciągu 2 miesięcy, ale działa dalej, że a YLOD trafia się ostatnimi czasy dość często (chodzi mi o starą wersję ,,fat”), nie jest to odosobniony przypadek. Grafika… Obydwie strony mają rację, bo pomimo faktu, że PS3 ma większą moc (kto nie wierzy – można spytać cioci Wikipedii), to niektóre gry faktycznie lepiej wyglądają na X-ie, kwestia optymalizacji. W rankingach sprzedaży przoduje Xbox, ale przewaga cały czas się zmniejsza. Lata lecą, gry tanieją. Exclusive’ów jest mniej więcej po równo, więc też nie ma się co tłuc. Argumentem za PS3 może być obsługa Blu-Ray, a co za tym idzie również filmów HD i 3D (przy okazji mamy też gry w 3D). No i wygląd – dla mnie PS prezentuje się lepiej i schludniej na półeczce pod telewizorem, a wszystko dopasowane kolorystycznie.

 45. Witam… Zamierzam kupić XBox’a 360 lub PS3 i nie wiem co lepsze … nie interesuje mnie cena tylko to żeby długo chodziła a nie po chwili sie zepsuła

 46. po pierwsze internet w ps3 jest bezpłatny a w Xcegle 12 zł na miesiąc xbox 360 0:1 ps3 po drugie ps3 ma o wiele lepszą grafe xbox 360 0:2 ps3 po trzecie to co w perwszym możesz sobi grać w darmowe siecówki xbox 360 0:3 ps3 po 4 ps3 ma blu-ray co jest bardzo wielkim plusem dla ps3 xbox 360 0:4 ps3 po piąte ps3 działa z 5 lat a XPUDEŁKO PO ROKU CI SIĘ PSUJE XCEGŁA 0:5 PS3 no i ps3 ma na pewno o wiele więcej plusów ?. to jaki z tego morał ? jesli chcesz konsole porządną i działającą ponad 5 lat to kupuj PS3 a jeśli chcesz krótko działające pudło kupuj xboxa PS3 lepszy!!!!! ( wolne żarty mam X już chyba 4 lata i działa świetnie )

 47. jak dla mnie lepszy XBOX . Jest tańszy , nowocześniejszy (pozornie) ma więcej gier (pozornie), jest popularniejszy , lepsza grafa , a w dodatku na XBOXa jest taka jedna zaje****a gra (RESIDENT EVIL 5 GOLD EDITION) . Znam tą grę na wylot . Grałem w nią u kumpla , najlepsza (pozornie) . Dlatego chcę sobie kupić XBOXa i nie tylko chodzi o TĄ grę , o inne też . XBOX 10/10 , PS3 6,5/10

 48. a tak wogóle ten gość , który ma nick ,,wy sie nie znacie” lepiej żeby sie troche zastanowił , bo to jego ,,wy sie nie znacie” oznacza jego brak szacunku . Każdy ma prawo oceniać , a nie wyskakiwać z textem ,,wy sie nie znacie” . Każdy ma prawo do głosowania lub do wyboru a nie skarżenia się . Chcesz sie poskarżyc ? idź do mamusi , napewno ci pomoże 🙂

 49. No właśnie… trafiłam tu nie przez przypadek. U mnie wszyscy mają Xboxy, a raz tylko spotkałam się z opinią, że PS jest lepszy od XBoxa. A opinie każdego z Was nie rozwiązały mojego problemu :)) parę www odwiedziłam i dochodzę do wniosku, że najprawdopodobniej zostanę przy Xboxie. Chcąc mieć całe wyposażenie dodatkowe do konsoli chyba wydam mniej niż przy PS, bo tutaj zaś końca nie widać :))

css.php