Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

23.07.2007
poniedziałek

Darmowe CMSy

23 lipca 2007, poniedziałek,

CMSJAK SZYBKO I ŁATWO STWORZYĆ WITRYNĘ

Masz ciekawy pomysł na serwis, ale nie wiesz jak go stworzyć? Zainteresuj się CMSami, czyli systemami do zarządzania treścią, które umożliwiają stworzenie rozbudowanej witryny nawet osobom bez doświadczenia technicznego. I co najważniejsze – nie trzeba mieć dużych funduszy, gdyż wiele dobrych CMSów dostępnych jest za darmo, na licencji open source.

CMS to skrót od Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Pozwala on w łatwy sposób tworzyć drzewo serwisu, dodawać nowe strony, modyfikować istniejące lub zmieniać ich położenie na witrynie. Funkcjonalności jest mnóstwo (sklep internetowy, sonda, forum, newsletter, ocenianie tekstów, itp.), a dzięki licencji open source do poszczególnych CMSów opiekujące się nimi społeczności wciąż dodają nowe.

Łatwość pracy w CMSie polega na tym, że oddziela on treść od sposobu jej prezentowania. Tym samym dodawanie nowych tekstów odbywa się poprzez specjalny panel administratora, do którego wchodzimy z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy więc napisać artykuł, wymyślić np. pytanie do sondy, określić w którym miejscu serwisu ma się pojawić strona i kliknąć „zapisz”. Tekst dodawany jest do bazy danych, a po chwili widać go już na stronie. Proste, prawda?

Trudniejsze jest już określenie wyglądu strony. Początkujący mogą oczywiście skorzystać z darmowych szablonów wyglądu, wtedy cała operacja sprowadza się do wgrania danego szablonu na serwer i wybrania go w panelu administracyjnym. Następnie podmienia się logo i gotowe.

Jednak większa ingerencja w sposób prezentowania treści na witrynie wymaga już znajomości kaskadowych arkuszy stylu, tzw. CSSów. To właśnie w arkuszu określa się jak będzie wyglądać strona, a więc m.in. czcionka, rozmiar i kolor tekstu czy szerokość marginesów.

O tym wszystkim pisze Paweł Frankowski w książce „CMS. Jak szybko i łatwo stworzyć stronę WWW i zarządzać nią”, w której prócz ogólnej charakterystyki CMSów i ich funkcji autor opisuje szczegółowo kilka darmowych systemów: Quick CMS Lite, WebText, SmodCMS, SmodBIP, XOOPS, Joomla! i Mambo.

Charakterystyki CMSów autor dokonuje według podobnego schematu: najpierw wymienia funkcjonalności systemu, następnie wyjaśnia sposób instalacji danego CMSa, by potem zademonstrować mechanizm administrowania stroną. Dzięki tym opisom czytelnik będzie mógł sam zdecydować, który CMS najbardziej mu odpowiada.

Książka Frankowskiego skierowana jest przede wszystkim do osób, które albo nic nie wiedzą o CMSach, albo słyszały o nich i chcą dowiedzieć się czegoś więcej. Autor od podstaw wyjaśnia, co należy zrobić, by móc opublikować swój serwis w Internecie. Na początku trzeba mięć oczywiście komputer 🙂 i dostęp do Internetu. Później trzeba wykupić miejsce na serwerze wirtualnym. Frankowski radzi na co zwracać uwagę przy wyborze danej oferty (m.in. ilość dostępnego miejsca, wielkość transferu, liczba baz danych). Pozostaje jeszcze wybór i rejestracja adresu internetowego (tzw. domeny), pod jakim chcemy by nasz serwis był widoczny. Na koniec trzeba przegrać pliki na serwer na pomocą klienta FTP (np. używającej darmowego programu FileZilla) i zainstalować CMSa.

Czy z książką Frankowskiego w ręku można tego dokonać? Nawet osoba nie mająca pojęcia o komputerach po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w książce powinna umieć zarejestrować domenę, wybrać serwer wirtualny, postawić CMS i zarządzać nim. Później już tylko pozostaje zapełnić stronę ciekawymi treściami.

Dlatego na uwagę zasługuje również ostatni rozdział książki dotyczący ochrony praw autorskich w Internecie oraz cytowaniu i przedrukowywaniu materiałów. Sporo uwagi poświęca również problemowi plagiatu. Warto zapoznać się z tymi informacji przed opublikowaniem na swojej stronie treści zaczerpniętych z innych witryn.

Wojciech Krusiński

MerlinPaweł Frankowski, CMS. Jak szybko i łatwo stworzyć stronę WWW i zarządzać nią, wyd. Helion, Gliwice 2007, s. 253.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. CMS – dobra rzecz. Sam mam i modyfikuję. Tylko dlaczego nie został wymieniony niezwykle popularny PHP-Fusion?…

 2. Warto zastanowic sie nad kupnem tej pozycji.

 3. Oczywiście dla początkujących w tej branży istniejące CMS-y wystarczają, jednak wszystkie tego typu gotowce są zwykle dość ociężałe. Nie ma to jak samemu napisać cms-a 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Serpher – jakbyś przeczytał wstęp do książki, to byś wiedział. Książka o wszystkich CMS to tomisko !!! Bo CMS jest ponad 800! – zobacz na www_cmsmatrix_org.
  Ja z książki dużo się dowiedziałem…ba nawet od pół roku prowadzę dwa serwisy oparte na CMS z książki.
  A pisanie CMS – samemu zostawiam programistom, a nie użytkownikom, którzy chcą mieć własną stronę!!!

  Miłej lektury- życzy Eryk

 6. szkoda że nie opisał gościu ThePortal 2 bo bardzo mnie interesuje on a na ich stronie http://theportal2.pl jest tylko poradnik jak dostosowywać szablony a ja chcę coś wiecej

 7. php-fusion jest już oklepany i bez perspektyw, ktoś tu wcześniej wspomniał o ThePortal 2, to jest dość dobry cmsik

css.php