Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

5.10.2006
czwartek

„Netokracja” – Alexander Bard, Jan Söderqvist

5 października 2006, czwartek,

Netokracja_120.jpgDYSKRETNY UROK NETOKRACJI

Kapitalizm i kapitaliści mają się niezmiennie dobrze, ale w potęgę rośnie nowa elita. To netokracja – klasa dominująca epoki wszechobecnych sieci teleinformatycznych, z Internetem na czele.

Kapitaliści wiedzą, jak działają rynki i jak je wykorzystywać dla akumulacji kapitału i bogactwa. Netokraci wiedzą, jak działają sieci i jak wykorzystać drzemiącą w nich energię. Netokrata może być kapitalistą, gdy wykorzystuje sieć, by maksymalizować zyski i eksploatować w celach biznesowych nadarzające się okazje. Warto w tym miejscu wspomnieć Sergeya Brina i Larry’ego Page’a, twórców Google, bodaj najszybciej rozwijającej się korporacji w dziejach kapitalizmu.

Ikoną netokracji jest także Linus Torvalds, który wykorzystał drzemiącą w sieci wiedzę i energię, by stworzyć system operacyjny dla komputerów GNU/Linux.

Alexander Bard i Jan Söderqvist, barwni szwedzcy netokraci, podjęli się niełatwego zadania opisu klasy, jaką reprezentują, i konsekwencji jej rozwoju dla całego społeczeństwa. „Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie” jest napisana językiem manifestu zapowiadającego nadejście nowej rzeczywistości. Autorzy dowodzą swoich tez w sposób jasny i dosadny. Ich pewność siebie czasem razi, a czasem denerwuje, ale nie zostawia miejsca na obojętność. Specjalnie dla polskiego czytelnika napisali wstęp odnoszący się do bieżącej politycznej rzeczywistości.

Edwin Bendyk

Recenzja opublikowana w tygodniku „Polityka” (28/2006)

Przeczytaj fragment książki: Przedmowa do wydania polskiego

Merlin_ksiazka.gifAlexander Bard, Jan Söderqvist, Netokracja. Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie, tłum. Piotr Cypryański, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2006 r., s. 260.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php