Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą Technopolis - O grach z kulturą

18.10.2007
czwartek

Naukowe Noble 2007

18 października 2007, czwartek,

Medycyna
W tym roku uhonorowano naukowców, którzy dokonali przełomowych badań na… myszach. Brytyjczycy Martin Evans i Olivier Smithies oraz Włoch Mario Capecchi (dwaj ostatni od wielu lat pracują w USA) opracowali metodę precyzyjnego wyłączania pojedynczych genów w zarodkowych komórkach macierzystych (zdolnych przekształcić się w dowolne komórki ciała) gryzoni. Dzięki temu tzw. nokautowaniu genów powstało kilkaset mysich modeli ludzkich chorób, umożliwiających dokładne badanie ich podłoża oraz opracowanie nowych metod terapii.

Fizyka
Alfred Nobel w swoim testamencie zalecał, by jego nagroda przyznawana była za odkrycia mające praktyczne zastosowanie. Tak stało się w tym roku. Prace Francuza Alberta Ferta i Niemca Petera Grünberga szybko wykorzystano w komputerach, konsolach do gier i iPodach. Obydwaj uczeni odkryli zjawisko tzw. gigantycznego magnetooporu. Dzięki temu udało się zminiaturyzować głowice odczytujące informacje z twardych dysków. To z kolei umożliwiło zbudowanie niewielkich urządzeń, takich jak np. iPody, z dużą pamięcią w postaci minidysków.

Chemia
W tej dziedzinie nagroda trafiła do Gerharda Ertla z Niemiec. Otrzymał ją za przełomowe badania procesów chemicznych zachodzących na powierzchni ciał stałych. Ertl zajął się m.in. dokładnym prześledzeniem tego, co dzieje się na powierzchni platyny, gdy niebezpieczny dla zdrowia tlenek węgla jest utleniany do niegroźnego dwutlenku węgla. Dzięki tej wiedzy można było skonstruować katalizatory spalin samochodowych montowane od lat w autach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php